Siedem ciał człowieka - Osho

Siedem ciał człowieka

Nasza cena: 14,69 zł  (cena rynkowa: 16,52 zł, oszczędzasz 11% !)
Ocena Klientów: 5 gwiazdek (1 opinia)

Produkt należy do kategorii: Ciała energetyczne

Może Cię również zainteresuje

Opis

Śnienie to jedna z największych spraw. Jest nadal nie-odkryte, nieznane, ukryte. Należy do wiedzy tajemnej. Nadeszła pora ujawnienia wszystkiego, co tajemne. Niczego, co było dotąd ukryte, nie można dłużej trzymać w ukryciu, bo może to okazać się niebezpieczne.

W przeszłości konieczne było pozostawienie pewnych spraw w tajemnicy, ponieważ wiedza w rękach ignorantów może być niebezpieczna. Tak dzieje się na Zachodzie z wiedzą naukową. Naukowcy rozumieją teraz ten kryzys i chcą stworzyć nauki tajemne. Broni jądro-wej nie wolno ujawniać politykom. Dalsze odkrycia muszą pozostać nieznane. Musimy czekać, aż człowiek stanie się na tyle dojrzały, że tę wiedzę będzie można ujawnić i nie będzie to niebezpieczne.

Podobnie w świecie duchowym – wiele kwestii znanych było na Wschodzie. I gdyby wpadły one w ręce ludzi niewiedzących, stałyby się groźne, dlatego klucz został ukryty. Ta wiedza została utajniona, stała się ezoterycz-na. Przekazywano ją z wielką ostrożnością – od człowieka do człowieka. Ale teraz, wskutek postępu nauko-wego, nadeszła chwila, by ją ujawnić. Nauka stanie się niebezpieczna, jeżeli prawdy duchowe, ezoteryczne, dalej będą nieznane. Trzeba je ujawnić, żeby wiedza duchowa mogła nadążyć za wiedzą naukową.
Sen jest jednym z największych światów ezoterycznych. Powiedziałem tu coś o nim, abyś mógł zacząć być go świadomym, ale nie przekazałem całej nauki. Nie jest to ani konieczne, ani wskazane. Zostawiłem przerwy. Jeśli wejdziesz do wnętrza, te przerwy zostaną automatycz-nie wypełnione. To, co powiedziałem, jest po prostu warstwą zewnętrzną. Nie wystarczy ci to do stworzenia teorii na ten temat, ale wystarczy, abyś zaczął.

Czy możesz wyjaśnić co rozumiesz przez sny?
Mamy siedem ciał: fizyczne, eteryczne, astralne, mentalne, duchowe, kosmiczne i nirwaniczne. Każde z nich ma sny swego własnego rodzaju. Ciało fizyczne znane jest w psychologii Zachodu jako świadomość, ciało eteryczne jako nieświadomość, a ciało astralne jako zbiorowa nieświadomość.

Ciało fizyczne tworzy własne sny. Gdy masz zaburzenia żołądka, powstaje sen pewnego typu. Gdy nie jesteś zdrowy, masz gorączkę, ciało fizyczne stwarza swój własny sen. Pewne jest to, że ten sen powstaje wskutek braku pewnego komfortu.
Dyskomfort fizyczny albo fizyczna dolegliwość stwarzają własny świat snów, dlatego sen fizyczny może być stymulowany nawet z zewnątrz. Śpisz. Jeśli na twych nogach położony zostanie mokry ręcznik, zaczniesz śnić. Możesz śnić, że idziesz przez rzekę. Jeśli na klatce piersiowej położona zostanie poduszka, zaczniesz śnić, być może o tym, że ktoś na tobie siedzi, albo że przygniótł cię głaz. Takie są sny, które przychodzą przez ciało fizyczne.

Drugie ciało, eteryczne, śni na swój własny sposób. Sny eteryczne wywołały wiele zamieszania w psychologii Zachodu. Freud pomylił sny eteryczne ze snami wywołanymi przez tłumione pragnienia. Istnieją sny powodowane przez tłumione pragnienia, ale należą one do pierwszego ciała, fizycznego. Gdy masz stłumione pragnienia fizyczne (choćby podczas postu) jest bardzo prawdopodobne, że będziesz śnił o śniadaniu. A gdy masz stłumiony seks, jest bardzo prawdopodobne, że będziesz mieć fantazje seksualne. Te sny należą jednak do pierwszego ciała. W badaniach psychologicznych nie ma miejsca dla ciała eterycznego, więc jego sny interpretuje się jako należące do pierwszego ciała, fizycznego. Stąd zamieszanie.

Ciało eteryczne może we śnie wędrować. Możliwe jest, że będzie ono opuszczało twe ciało fizyczne. Możesz to zapamiętać jako sen, ale nie jest to sen w tym samym sensie co sny pierwszego ciała. Gdy śpisz, ciało eteryczne może wyjść poza ciebie. Ciało fizyczne pozostanie, eteryczne może wyjść, by podróżować w przestrzeni. Żadna przestrzeń nie jest dla niego ograniczeniem, odległość dla niego nie istnieje. Kto tego nie rozumie, nie uznaje istnienia ciała eterycznego i interpretuje to jako nieświadomość, dzieląc umysł na świadomy i nieświadomy. Sny fizjologiczne nazywa się wtedy „świadomymi”, a eteryczne „nieświadomymi”. Ale one nie są nieświadome. Są tak samo świadome jak sny fizjologiczne, ale na innym poziomie. Gdy będziesz świadom ciała eterycznego, sny go dotyczące staną się świadome.

Sny fizjologiczne można prowokować z zewnątrz, tak samo też można stymulować sny eteryczne. Mantra to jedna z metod wywoływania wizji, snów eterycznych. Mantra albo nada (słowo wielokrotnie brzmiące w ośrodku eterycznym) mogą tworzyć sny eteryczne. Wiele jest takich metod, dźwięk jest jedną z nich. Sufi do tworzenia wizji eterycznych używają zapachów. Sam Mahomet bardzo lubił zapachy. Zapach może wywoływać określony sen.

Kolory też mogą pomóc. Leadbeater miał sen eteryczny o błękicie określonego odcienia. Zaczął go szukać na wszystkich rynkach świata. Po paru latach poszukiwań w końcu znaleziono go w jakimś sklepie we Włoszech – aksamit w takim właśnie odcieniu. Tego aksamitu używano potem do wywoływania snów eterycznych u innych.
Gdy więc ktoś wchodzi głęboko w medytację, widzi kolory i doznaje absolutnie nieznanych zapachów i dźwięków i muzyki, to też są sny, sny ciała eterycznego. Tak zwane duchowe wizje należą do ciała eterycznego, to sny eteryczne. Guru pojawiający się uczniom to nic innego jak tylko eteryczna podróż, sen eteryczny. Ale ponieważ badamy umysł tylko na jednym poziomie egzystencji, fizjologicznym, sny te interpretowane są językiem fizjologii lub są odrzucane, pomijane.

Mogą też być spychane w nieświadomość. Mówiąc, że coś należy do nieświadomości, tak naprawdę przyznajemy, że nic o tym nie wiemy. To tylko techniczny unik, trik. Nic nie jest nieświadome, ale wszystko, co jest świadome na głębszym poziomie, jest nieświadome na poprzednim poziomie. Dlatego ciało eteryczne jest nieświadome dla ciała fizycznego, dla ciała eterycznego nieświadome jest ciało astralne, a dla ciała astralnego – ciało mentalne. „Świadome” oznacza znane. „Nieświadome” oznacza to, co nadal jest niepoznane, nieznane.

  • Liczba stron: 60
  • Oprawa: oprawa broszurowa
  • Rozmiar: 16,5x23,5 cm
  • Numer ISBN: 83-89375-38-9
  • Rok wydania: 2004

Opinie naszych Klientów

Powiedz co myślisz o tym produkcie - dodaj swoją opinię
5 gwiazdek świetna.
Autor: inremembrance (Sieradz) - 11 maja 2009
Książka ta otworzyła mi oczy na co niektóre sprawy; co prawda, jest tylko wstępem do tematu snów w poszczególnych powłokach, ale bardzo podsyca apetyt.

Ostatnio oglądane