Munin Szaman

Pierwsza Zasada Jogi - JAMA

Podobnie jak zasady Huny, zasady Jogi są uniwersalne. To po prostu inne podejście do problemu, także skuteczne i warte propagowania.
Joga pierwotnie była indyjską wersją szamanizmu, dopiero potem zaczęto używać tego słowa w celu nazywania filozoficznych i mistycznych systemów. Identycznie stało się z taoizmem w Chinach.
Do tej pory jednak w obszarze Jogi spotkać można bardzo często metody i podejście szamańskie.
Chciałbym pokazać w jaki sposób i pragmatycznie można stosować zasady Jogi analogicznie do zasad Huny i odnosić w ten sposób korzyści w wielu dziedzinach życia.
Pierwszą zasadą Jogi klasycznej jest JAMA. Słowo “jama” tłumaczy się często jako “samokontrolę”.
Różne tradycje różnie praktykują JAMĘ. Nam chodzi ogólnie o samokontrolę w różnych, spontanicznych jej rodzajach.
Samokontrola to coś naturalnego. Kiedy odczuwasz gniew możesz pomyśleć o samokontroli, możesz ją zastosować. Podobnie kiedy pojawia się żądza lub wszystko inne, co chce cię opanować.
O to właśnie chodzi w tej zasadzie Jogi: nie daj się kontrolować – kontroluj sam siebie.
Niech nie kontrolują tobą ciało, emocje, myśli. Nie ulegaj temu, co zjawiskowe.
Gdy masz problem finansowy co się pojawia bardzo często? Lęk i panika, gniew, albo żądza oszukania kogoś, okradzenia, kombinowania itd. Nad tym możesz zapanować. Nie musisz w to wchodzić.
Wielu ludzi jednak tego nie robi a potem żałują całe życie, nierzadko zza więziennych krat.
Joga uczy, że umiemy to robić z natury. Nie jest to czynność sztuczna. To nie krzywdzi i nie jest dla nas niemożliwe.
Wielu ludzi wyznaje odwrotną filozofię: brak samokontroli. Powiedzą ci, że samokontrola to zasada abstrakcyjna, a sami stosują brak samokontroli jako regułę swojego życia.
Gdy pojawia się pociąg seksualny oni postępują zgodnie ze swoją regułą: próbują jak najszybciej i za wszelką cenę go zaspokoić, nieważne z kim i gdzie. Albo kiedy czują na kogoś złość, dają sobie prawo uderzenia kogoś tylko z tego powodu, krzyczenia, robienia awantury, zamieszania itd.
Można mówić wtedy o życiu w afekcie. Ogrom osób żyje w afektach, będąc poganianymi przez własne emocje i stany psychofizyczne.
Dzięki temu, że możesz kontrolować swoje zachowanie i nie musisz ulegać pożądaniom, masz możliwość reagować na problemy jak ludzka istota. Samokontrola jest niezbędna, byś żył na poziomie człowieka zamiast wegetować jak zwierzę, jak bestia.
Zwierzęta nie kontrolują swoich żądz. Wielu ludzi bierze z nich przykład i mówi, że to naturalne. Według Jogi jest to naturalne może dla zwierząt, ale nie dla ludzi.
Samokontrola tworzy moralność. Gdy poskramiasz ciemne tendencje i instynkty nie ulegając im, stajesz się człowiekiem prawdziwie moralnym. To nie jest moralność książkowych etosów, ale oparta na świadomości i doświadczeniu sztuka właściwego decydowania.
Gdy masz do kogoś negatywny stosunek i ziejesz nienawiścią to nie musisz temu ulegać. Masz moc nad tym zapanować, wycofać się. To zdolność, której nie musisz się uczyć. Problem w tym, że na ogół nie próbujemy nawet jej używać.
Kiedy poczujesz, że coś zaczyna przejmować nad tobą władzę, jakaś emocja, np. bolesny pociąg do jakiegoś człowieka, pomyśl o samokontroli, przypomnij sobie o niej i spróbuj jej użyć, a na pozytywne efekty nie powinieneś długo czekać.
Po prostu zrób to a przekonasz się, że już to potrafisz.
===
Uzdrowienie sfery pieniędzy, związku, ciała i psychiki, relacji towarzyskich i rodzinnych oraz duchowej ścieżki! Bezpłatne diagnozy ze zdjęcia. Metody huny wg Serge’a Kahili Kinga na odległość, kursy i warsztaty: http://www.muninszaman.blogspot.com