Wróć do listy artykułów

Krzysztof Chrząstek

Fragment książki "Poradnik Szczęśliwego Człowieka"

Jest to fragment książki “Poradnik Szczęśliwego Człowieka”, dostępnej m.in. tutaj http://www.kos.com.pl/pl/p/Poradnik-szczesliwego-czlowieka/429

Szanowny Czytelniku:)

Poradnik ten został napisany z myślą o tych, którzy chcą być szczęśliwi a nawet jeszcze bardziej szczęśliwi:). Jest to książka dla tych, którzy chcą poczuć „wiatr w skrzydła” i mieć radośniejsze, mądrzejsze oraz bardziej przyjemne życie. Dla tych, którzy chcą cieszyć się każdą chwilą. Chcących się rozwijać.
Zebrałem tu proste, ale pełne pozytywnej energii myśli, pomysły i spostrzeżenia, które warto realizować na co dzień. Bo czasami o nich zapominamy, a przecież często to drobiazgi decydują o tym, czy jesteśmy zadowoleni, usatysfakcjonowani czy właśnie szczęśliwi. Często jedna napotkana w mroźnych górach stokrotka, która dzielnie wystawia swoją główkę do słońca, potrafi dać komuś energię na długi spacer a czasami na wiele lat. Podobnie jest z ludźmi, których napotykamy. Możemy wzajemnie obdarzać się tym, co najlepsze. Nawet, jeżeli czasem jesteśmy przytłoczeni swoim życiem, obowiązkami czy pracą.
Warto wtedy przystanąć na chwilę i spojrzeć na siebie oraz swoje istnienie z szerszej perspektywy. Bo przecież to niepowodzenie, które Cię teraz spotyka, nie potrwa wiecznie. Z pewnością też nie jest to pierwsza taka czy podobna sytuacja w Twoim życiu. Zaakceptuj ją zatem i pomimo to bądź spokojny, przyjazny i szczęśliwy na tyle, na ile Ci się uda. Przyjęcie takiej postawy przynosi wiele dobrego zarówno Tobie, jak i otoczeniu.
I nawet, jeżeli dopiero stoisz na początku swojej drogi do zadowolenia czy szczęścia, to pamiętaj, że nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego, małego kroku. Takim krokiem może być dla Ciebie właśnie ta książka.
Człowiek szczęśliwy to osoba zadowolona z siebie, swojego życia, działań i relacji z innymi osobami. Taka, która się lubi, ceni i szanuje. Zna swoją wartość, ale nie wywyższa się. Osoba zrównoważona i pełna życia.
A jeżeli jesteś zrelaksowany i uśmiechnięty w wielu sytuacjach swojego życia, to podane w tej książce przykłady i pomysły mogą odświeżyć Twoją pamięć, spowodować, że miło spędzisz czas podczas czytania albo zainspirują Cię do czegoś nowego.
Najlepiej, jeżeli najpierw uważnie przeczytasz całą książkę, a potem powrócisz do tych punktów i porad, które Ci się najbardziej podobały. Warto czytać całe strony, a nie tylko nagłówki porad, bo czasami treść ich rozwinięcia może Cię naprawdę zaskoczyć. Możesz również czytać, otwierając na chybił trafił, jakąś stronę. Prawdopodobnie jest to najlepsza dla Ciebie myśl na tę chwilę. Zaufaj tej podpowiedzi i ją zastosuj. Zatem uśmiechnij się, usiądź wygodnie i czytaj. A potem opowiedz o tej książce żonie czy mężowi (jeżeli masz kogoś takiego), partnerce lub partnerowi, przyjaciołom, znajomym, rodzinie a nawet sąsiadowi:). Co z tego, że nie rozmawialiście ze sobą już od roku. Być może zyskasz przyjaciela, a on zmieni swoje życie lub swoje spojrzenie na rzeczywistość, która go otacza, na lepsze. Albo przynajmniej się uśmiechnie. Zawsze warto próbować, zwłaszcza czegoś dobrego.
Każda strona zawiera myśl – poradę – ideę, która jest rozwinięta potem na całą stronę. Dzięki temu będziesz na przykład mógł wypróbować na sobie lub kimś bliskim np. poradę numer 7 lub 53 w dniu, w którym będziesz miał na to ochotę.
Zatem – życzę Ci wszystkiego dobrego. Niech szczęście i dobre samopoczucie staną się dla Ciebie normą i niezwykłą codziennością.

Miłego czytania:)

Autor

1.
Rozpoczynaj każdy dzień od uśmiechu. Napełni Cię to pozytywną energią i nadzieją na dobry dzień. Po pewnym czasie będzie to może nawet wiara w to, że ten dzień, w którym się uśmiechasz, będzie dla Ciebie miły i przyjemny.
Zatem uśmiechnij się zaraz po przebudzeniu. Zanim wstaniesz, uśmiechnij się do siebie i beztrosko przeciągnij. Potem uśmiechnij się, widząc swoje odbicie w lustrze. To ważne, abyś widział w nim swoje uśmiechnięte i radosne oczy. Wtedy i inni będą je mogli takie zobaczyć.
Umyj się, ubierz i jeszcze raz się do siebie serdecznie uśmiechnij. Zobacz, jak wyśmienicie wyglądasz.
Pamiętaj, że nawet jeżeli czułeś się poprzedniego dnia średnio, to jeśli choć Twoje usta przybiorą kształt uśmiechu, to Twój mózg i umysł odczytają to jako sygnał tego, że jesteś zadowolony. A tym samym Twoje ciało zacznie produkować hormony, które są w nim obecne, kiedy naprawdę jesteś szczęśliwy. To taki mechanizm zwrotny. Ciało reaguje na psychikę i Twoje nastawienie, a Twoje nastawienie wpływa na ciało. Dodatkowo jeżeli się uśmiechniesz, to ta energia uśmiechu zmienia całe Twoje otoczenie i inne osoby to poczują. Zatem – uśmiechnij się na początek dnia a najlepiej wtedy, kiedy możesz.
Uśmiechaj się do ludzi, kwiatów, drzew i zwierząt. Wszyscy jesteśmy częścią przyrody, wszyscy chcemy byś szczęśliwi. Radosny błysk w oku, pełen miłości, może dać komuś siłę na cały dzień, zwłaszcza, jeśli jest spontaniczny, szczery i bezinteresowny. I nawet jeżeli od dłuższego czasu Twoje usta były zaciśnięte, to dziś możesz to zmienić. Uśmiech mówi czasem więcej niż tysiąc słów.

2.
Bądź swoim największym przyjacielem. Polub siebie i swoje cechy, bo na pewno masz mnóstwo zalet. Nie szkodzi, że inni być może dotąd należycie ich nie doceniali. Ważne, że Ty je lubisz. Że lubisz siebie i wspierasz w tym, co dobre. A jeżeli uważasz, że masz wiele lub nawet same wady, to siądź i wypisz wszystkie swoje zalety, dobre cechy i umiejętności. Wypisując je, nie patrz na siebie z perspektywy jakiegoś okresu, w którym mogło Ci się wieść średnio lub miałeś problemy ze sobą, ale z perspektywy całego życia. Bo czasem przypomnienie sobie, że wspaniale recytowaliśmy wiersze w podstawówce a w szkole średniej byliśmy dobrzy z jakiegoś przedmiotu powoduje, że na chwilę przenosimy się mentalnie w tamte czasy a nasze ciało i umysł przyjmują wtedy ten stan radości, który mieliśmy wtedy w sobie. I dzięki temu czujemy się teraz lepiej. Zatem jakie masz dobre cechy i za co się lubisz? Jeżeli długo siedziałeś nad kartką i niewiele napisałeś, to jeżeli masz serdecznego przyjaciela, który Cię czasem wspiera, to możesz zapytać go o to, co w Tobie ceni najbardziej. Czasami bowiem nie widzimy u siebie najprostszych rzeczy. Bycie dla siebie przyjacielem oznacza również, że szanujesz siebie, swoje wybory, postawy, preferencje, plany i marzenia. Że stawiasz się na równi z innymi ludźmi, nawet znanymi, wpływowymi i tymi, którym w Twoim mniemaniu się powiodło. Pamiętaj, że oni są takimi samymi ludźmi jak Ty. Czasem tylko bardziej wierzyli w siebie, albo mieli wsparcie innych osób i dobre pomysły, które konsekwentnie realizowali. Ale i oni mieli załamania. Ważne, żeby również w tych gorszych chwilach bardzo siebie lubić.

3.
Codziennie znajdź czas, aby robić to, co lubisz najbardziej na świecie.
Jeżeli jest to twoja praca, to świetnie. Ale jeżeli nie, to wygospodaruj czas dla swojej przyjemności. Tylko wtedy Twoja dusza będzie naprawdę szczęśliwa. I nie uzależniaj się od opinii innych na temat Twojego hobby. Oni mogą grać w squosha lub golfa, a Ty po prostu składaj z papieru piękne ptaki według zasad origami lub pielęgnuj kwiaty na balkonie. Usiądź i przez chwilę zastanów się, co tak naprawdę lubisz robić dla samego robienia. Wybierz to, co byś nadal chętnie i radośnie robił, nawet gdyby Ci za to nic nie płacili. Do czego tęsknisz? Czasem zdarza się tak, że w pogoni za nurtem życia zapominamy o tym, co nas naprawdę uszczęśliwiało. Część osób zaczęła robić kariery, zdobywać stanowiska czy finanse, ale te codzienne niebywale ważne obowiązki spowodowały, że mogli zapomnieć o tym, co kiedyś uwielbiali. Inni na skutek problemów również mogli zamknąć się na to, co kiedyś ich cieszyło. Oczywiście nasze potrzeby zmieniają się wraz z rozwojem i wiekiem, ale poszukaj takiej swojej pasji i przyjemności, która Cię pochłania całkowicie, a przy tym jest zdrowa dla Ciebie i nie szkodzi otoczeniu. Takiej – przy której czujesz się szczęśliwy i spełniony. I nawet, jeżeli Twoi najbliżsi będą się na Ciebie dziwnie patrzeć i nie będą tego do końca akceptować, to rób to, chociaż przez kilka minut codziennie albo raz w tygodniu, bo to jest paliwo dla Twej duszy. To Cię napełnia świeżą energią i powoduje, że czujesz, iż naprawdę warto żyć. Czasami to jest jakaś stara pasja, którą warto odkurzyć a niekiedy może to być coś nowego. Zatem, co tak naprawdę lubisz?

Cała książka http://www.kos.com.pl/pl/p/Poradnik-szczesliwego-czlowieka/429

 
Krzysztof Chrząstek - zdjęcie
  Krzysztof Chrząstek: