Wróć do listy artykułów

Tomasz Kaczmarzyk

Czy można zarabiać na robieniu tego, co się kocha?

Ogromna część ludzi uważa, że nie da się w żaden sposób i jest to wręcz nie możliwe, aby zarabiać pieniądze na wykonywaniu tego, co się kocha i na swoich pasjach. Jak to się dzieje, że jeden człowiek potrafi czerpać dochody ze swoich pasji, a inny szczerze wierzy, iż jest to nierealne, niemożliwe, no bo przecież „jak to może być, abym zarabiał na hodowaniu kwiatów czy też na malarstwie? Tego się po prostu nie da zrealizować!”. Takie stwierdzenie wypowiada co druga osoba. Jakiś czas temu te osoby uznały, że praca może być tylko ciężka i nieprzyjemna i sami sobie zablokowali możliwość wykonywania swego ulubionego zawodu.

Takie mniemanie wydaje się normalnością, gdyż niemal każdy jest niezadowolony ze swojej pracy, ciągle narzeka i żyje marzeniami o lepszej przyszłości, której nie zrealizuje. A dlaczego jej nie zrealizuje? Ponieważ ma pewne poglądy, które mu to uniemożliwiają i nawet nie wie, że jest w błędzie. Ale ten błąd da się naprawić, bo to tylko, a może i aż przeświadczenie. Wiara w nasze poglądy czyni nas zamkniętymi na inne możliwości, których jest nieskończona ilość, które są do wykorzystania każdego dnia i w każdym zakątku świata. Nasza wiara i nasze poglądy kreują nasze życie. Jeśli wierzysz, że coś się da zrobić, to uda Ci się to zrobić. Jeśli wierzysz, że czegoś nie da się zrobić, to tego nie zrobisz.

Wracając do pytania: „czy można zarabiać na robieniu tego, co się kocha?”. Odpowiedź brzmi: „Tak, oczywiście… zawsze i wszędzie można to robić”. Ale jak!? zapytasz. Zastanów się teraz przez chwilę. Czy istnieje taki zawód, który jest Twoją pasją? Czy jest ktoś, kto pracuje w tym zawodzie? Czy ktoś zarabia na robieniu tego, co Ty kochasz wykonywać hobbystycznie? Jeśli uważasz, że nie istnieje, to ja Ci powiem, że istnieje.

Gdy już znajdziesz w swym umyśle swoje ulubione zajęcie, to przypomnij sobie w jakim wspaniałym stanie emocjonalnym jesteś w chwili jego wykonywania. Na pewno jesteś zadowolony i rozpromieniony, cieszysz się jak dziecko, jesteś beztroski i właśnie w tym momencie jesteś w pełni sobą. Wyrażasz siebie dokładnie tak, jak powinno się to robić. Nie czujesz głodu ani zmęczenia. Jesteś pochłonięty swą czynnością bezgranicznie. Nagle znika wszystko inne, nie ma innych ludzi, nie ma przeszkód, jesteś tylko Ty i chwila obecna. Czy nie byłoby cudownie, gdybyś tak właśnie pracował i tak się czuł zarabiając pieniądze? Wyobraź sobie, że Twoja pasja, czyli to, co tak bardzo kochasz wykonywać jest źródłem Twego utrzymania i skonfrontuj to z obecną pracą. Widzisz różnicę? Oczywiście, że ją widzisz. Jak się z tym czujesz?

Przypuśćmy, że kochasz malarstwo, a pracujesz na etacie jako np. księgowy lub budowniczy czy też doradca klienta w banku i nie przepadasz zbytnio za swoją pracą. Wykonujesz ją, aby się utrzymać. Pewnie teraz przyjdzie Ci do głowy stwierdzenie, że „na malarstwie człowiek się dorobi, ale dopiero jak umrze”. Skoro w to wierzysz, to tak się pewnie stanie, jeśli oczywiście jesteś odpowiednio dobrym malarzem i ktoś zauważy, że zniknąłeś, i że malowałeś piękne obrazy. Jednak niekoniecznie może do tego dojść. Niekoniecznie ktokolwiek może dostrzec Twoje zniknięcie po za znajomymi. Świat biznesu nie odnajdzie Cię tylko dlatego, że umrzesz. No chyba, że stracisz życie w jakiś sensacyjny sposób, ale czy to ważne? Co z tego, że wtedy staniesz na piedestale skoro Cię nie będzie? Teraz musisz to zrobić. Ale jak? Otóż są w Tobie przeświadczenia, które zamykają Twój umysł i tym samym Ciebie na nadarzające się możliwości. Wiesz dlaczego ludzie zajmujący się swymi pasjami nie zarabiają na tym pieniędzy? Dlatego, że:

Pierwszym błędem jest rozmawianie z niewłaściwymi ludźmi. Ci ludzie, z którymi nie powinieneś rozmawiać na tematy biznesowe kochają narzekać i marudzić. Oni nie mają kasy i nie wiedzą jak ją robić i to im odpowiada. Jedyne co robią, to narzekają. Gdy człowiek dobrze sobie ponarzeka co jakiś czas, to czuje się lepiej, ale ten człowiek nie wie o tym, że narzekanie, to też kreowanie swej przyszłości. Twoje słowa i emocje tworzą Twoją przyszłość. A z kim najczęściej sobie narzekasz? Z osobami, które są niezadowolone z życia. Jest ich pełno do koła. Są jak plaga, która niszczy naszą twórczość i działa jak lek psychotropowy zagłuszając wewnętrzne sygnały. Odrzuć takie towarzystwo. Niech niszczą się sami i nie wciągając w to Ciebie. Ty nie musisz ich słuchać. Przez to szkodzisz sobie i nie dajesz sobie szansy na lepsze jutro. Zrozum, że w Twoich rękach jest przyszłość, która nastanie już jutro. Opinie innych tylko Cię zniechęcają i spowalniają. Ludzie zawsze narzekali i krytykowali. Odrzuć to i poszukaj optymistów.

Po drugie, wierzą w to, że nie da się zarabiać na robieniu tego, co się kocha. To jest typowe dla naszego społeczeństwa.

Wzajemnie wzmacniacie w sobie wiarę w różne poglądy, np. w taki, że nie da się zarabiać na swych pasjach. Więc jak to się dzieje, że na naszym świecie istnieje wiele galerii, w których wielu malarzy wystawia swoje dzieła? Jak myślisz? Dlaczego oni sprzedają swoje malowidła za ogromne pieniądze? Myślisz, że oni też ciągle narzekają na swoją pracę, na swoje życie i na brak możliwości? Oj nie. Oni mają inne podejście, bo robią to, co kochają. Wiedzą, że robienie tego co się kocha jest kwintesencją życia. Oni to kochają. Każdy dzień dla nich, to cudowne chwile spędzone w otoczeniu ulubionych ludzi i przedmiotów. Świat chyli im czoła i daje wszystko, czego zapragną, bo żyją w zgodzie ze swoim wnętrzem. Wykonują zawody swych marzeń. Można powiedzieć, że pracują, ale to jest tak, jakby wcale nie pracowali. Oni po prostu idą za głosem swego serca. Ktoś kiedyś powiedział, że jeśli kochasz to, co robisz, to nigdy nie będziesz musiał pracować. I to jest prawdą. Czyż to nie cudowne? Móc robić coś, co wypełnia ich każdą chwilę zamiast marnować czas w pracy, którą wykonują na przymus i każdy dzień, to prawdziwa przeprawa wojenna aby tylko dotrzymać do ustalonej godziny i wreszcie móc spokojnie wrócić do domu i zająć się czymś, co można robić od rana do późnej nocy.

Nie namawiam Cię teraz do rzucenia swej pracy. Nie rób tego, gdyż mógłbyś sobie zaszkodzić. Chodzi mi raczej o to, abyś uświadomił sobie fakt potwierdzający istnienie innych ludzi mających podobne pasje, które są źródłem ich utrzymania. Zauważ, że zawsze słuchamy nieudaczników, którzy narzekają na cały świat, bo nie potrafią się pozbyć swoich ograniczających myśli, które skutecznie zatrzaskują drzwi do marzeń i zamykają ich w obrębie działania przez nich samych stworzonym. Dlaczego nie porozmawiasz z człowiekiem, który robi to, co kocha i ma z tego ogromne pieniądze? Porozmawiaj z nim. Jeśli nie znasz osobiście takiej osoby, to kup książkę autobiograficzną o ludziach sukcesu albo wpisz w Google lub innej wyszukiwarce słowo reprezentujące Twój zawód i skontaktuj się z takim człowiekiem. Zapytaj go o coś. Zapytaj go, „w jaki sposób udało Ci się robić to, co bardzo uwielniasz i na tym robić majątek?”. On z chęcią Ci odpowie. To nie jest zbyt trudne. Wystarczy tylko chęć i działanie. Nic więcej.

Trzecim przypadkiem pracy w warunkach nieodpowiadających nam jest strach. Boimy się. Wierzymy, że znalezienie posady uchroni nas przed głodem i zimnem, bo taki schemat postępowania zapisali w nas np. nasi rodzice powtarzając nam namiętnie: „skończ szkołę i znajdź pracę. Nie marnuj czasu na głupstwa”. A Ty co zrobiłeś? Poszedłeś w tym kierunku. Skończyłeś szkołę, która może nie do końca Ci odpowiadała i znalazłeś sobie „bezpieczną” posadkę i tak sobie co rano wstajesz i wędrujesz do pracy, której nie lubisz, a najchętniej zostałbyś w domu i zajął się czymś, co kochasz. Nauka zbadała, że ogromna ilość bogatych ludzi jest zamożna, ponieważ od razu zaczęli robić to, co jest ich pasją. Skupili się na tym już w czasie dorastania. Jeśli nie masz pasji, to pokochaj to, co już robisz lub przypomnij sobie swoje dzieciństwo. Odszukaj w swej pamięci zabawy jakim się oddawałeś przez całe dnie. To są wspomnienia, które pomogą Ci uświadomić sobie swoje zainteresowania.

Może np. lubiłeś w dzieciństwie hodować kwiaty, przesadzać je, zajmować się nimi, mówić do nich, pielęgnować je i każdą wolną chwilę spędzać przy nich? A może lubiłeś liczyć, dodawać, odejmować i mnożyć? A co jeśli Twoją pasją było śpiewanie? Twoje zainteresowania z dzieciństwa mogły zostać brutalnie potraktowane słowami typu: „zejdź na ziemię”, „nie zajmuj się bzdurami, tylko weź się do nauki”, „z tego chleba nie będziesz miał”, „to są mrzonki, dorośnij wreszcie”. A Ty w swej pełnej ufności do tych „dużych i mądrych ludzi” stłumiłeś swe pasje i zająłeś się rzeczami, które do tej pory Cię męczą i nudzą.

Co sądzisz o firmach, które sprzedają kwiaty? Na pewno znasz choć jedną taką firmę. A co powiesz o ludziach kochających pracę w księgowości? Jeśli i Ty kochasz papierki, a pracujesz w restauracji jako kucharz, to zwróć na to uwagę. Za pewne możesz mieć swoje powody, dla których zostałeś kucharzem. Może skończyłeś taką szkołę, bo wszyscy taką kończyli. Może zbyt wcześnie dorosłeś i musiałeś wziąć to, co było pod ręką? Ty wiesz o tym najlepiej. Jeśli Ci to nie odpowiada i nie kochasz swojej pracy, a kochasz co innego, to zastanów się nad zmianą swej sytuacji.

Teraz możesz powiedzieć: „ale ja nie wiem jak się zarabia na byciu księgowym. Przecież nie mam szkoły ani znajomości. Kto mnie przyjmie?”. No fakt, to może być pewien problem, ale da się go rozwiązać. Jeśli Twoje obecne zarobki pozwalają, to zapisz się do szkoły o tym profilu, kup sobie kilka książek, poczytaj fora internetowe o tej tematyce, idź do biura rachunkowego i pogadaj z pracownikami, poznaj ludzi z tych kręgów. Jeśli nie wiesz jak, to porozmawiaj z kimś, kto zna takich ludzi. Może Twój kolega z podstawówki jest księgowym, a może znajoma znajomej z pracy? Jeśli popytasz, to bardzo szybko trafisz na właściwą ścieżkę, a raczej trafisz na odpowiedni kierunek, gdyż Ty już kroczysz po odpowiedniej ścieżce, lecz prawdopodobnie w złym kierunku.

Sumując, bezkompromisowo da się stwierdzić, że każda pasja już istnieje i przynosi dochody. Są już takie zawody. Niechaj na zakończenie moją poradą będzie takie o to zdanie:
„Jeśli coś tworzysz i ktoś, ktokolwiek może na tym skorzystać, to wiedz, że istnieje bardzo wielkie prawdopodobieństwo zarabiania na tym ogromnych pieniędzy”.

 
Tomasz Kaczmarzyk - zdjęcie
  Tomasz Kaczmarzyk: