Wróć do listy artykułów

Munin Szaman

Druga Zasada Jogi - NIJAMA

W Jodze klasycznej mówi się o NIJAMIE – to druga jej zasada, oznaczająca “samodyscyplinę”. Tu posługujemy się ogólnym znaczeniem tej nazwy i podchodzimy czysto pragmatycznie. W Jodze istnieje wiele szkół, ta stworzona przez Patanjaliego, nazywana “klasyczną” nie jest ani jedyną, ani najlepszą formą Jogi; to po prostu jedna z wielu możliwości.NIJAMA jako samodyscyplina to korzystanie z pewnych wzorców dla zmiany sposobu i trybu swojego życia. Pierwotnie słowo “joga” tłumaczono jako “kontrolę”. NIJAMA, podobnie jak JAMA oraz pozostałe zasady Jogi mają na celu podniesienie poziomu władzy nad własnym życiem, przejęcia nad nim pozytywnej kontroli.
W praktyce… jak można używać NIJAMY? Kiedy masz problemy finansowe trzymasz się określonej dyscypliny myślenia, czucia i działania. Stawiasz sobie cel, wybierasz optymistyczne rozwiązanie i nie rezygnujesz. Uczysz się nowego: nowego sposobu reagowania na problem.
Na ogół reagujemy po staremu, dlatego nic się w naszym życiu nie dzieje. NIJAMA to stosowanie w każdej problemowej sytuacji nowych wzorców samozachowawczych, które cechują się zapanowaniem nad daną sferą życia.
To po prostu pokonywanie słabości swojego charakteru czy ogólnie mówiąc osobowości.
W problemie ujawniają się twoje stare nawyki, przekonania i blokady. Potraktuj go jako wyzwanie rzucone twoim przyzwyczajeniom. Każdą sytuację traktuj jak wyzwanie – tak można poniekąd opisać NIJAMĘ.
Samodyscyplina to jedna z kluczowych reguł każdego sukcesu. Tutaj ty musisz mieć inicjatywę i ty podejmujesz decyzje. Twoje ciało może mówić “nie”, twoje myśli mogą mówić “nie”, ale jeśli masz w sobie samodyscyplinę, ty powiesz “tak” i zrobisz to, co postanowiłeś, bez względu na to, czy ci się “chce”, czy “nie chce”.
To “chce mi się” i “nie chce mi się” jest w istocie inercją ciała i myślenia. Wielu ludzi żyje w ten sposób. Robią coś, gdy czegoś im się “zechce”. Są bierni. W tym momencie jednak opierają się na nawykach. Brak im samodyscypliny. Zawsze kręcą się po tych samych, utartych ścieżkach, biegają “koło swojej budy” i osiągają stale to samo. Odcinają się od możliwości sukcesu.
Gdy wiesz, czego chcesz, dyscyplinuj swoje myśli i działania. Jeśli ci się nie uda, znieś niepowodzenie ale się nie poddawaj.
Wiele osób po porażce rezygnuje ze swoich celów. Kwestionują to, czy aby w ogóle dobrze chcą. Wolą odpuścić sobie, porzucić swoje cele aby tylko uniknąć trudności, jakie wiążą się z ich realizacją.
Poznanie tego, czego się chce to jedno, a trzymanie się swojego kursu, który ma na celu to zrealizować to drugie. Wiele osób pragnie czegoś i o tym wiedzą, lecz brak samodyscypliny sprawia, że poddają się po drobnej już porażce.
Pamiętaj, że ty tu rządzisz. Taki jest sens NIJAMY. Możesz narzucić swoim myślom, ciału, emocjom swoją wolę. One mogą słuchać ciebie, ty nie musisz być posłuszny im.
JAMA to nieuleganie temu, co pojawia się jako żądza, jako przypadkowe zjawiska osobowości, chcące przejąć nad tobą kontrolę. NIJAMA natomiast to narzucanie osobowości swoich własnych wzorców, swojej własnej woli. Tak jak JAMA ma sens negatywny, NIJAMA ma pozytywny.
JAMA to “wolność od” a NIJAMA “wolność do”.
Mając problem np. finansowy albo zdrowotny przede wszystkim zastosuj JAMĘ, czyli nie ulegaj emocjom, żądzom, panice itd, które są z nią związane. Mówiąc innymi słowy ogarnij się, opanuj się. Po drugie użyj NIJAMY: podejmij się dyscypliny, która zapewni ci sukces i trzymaj się jej konsekwentnie. Zdyscyplinuj swoje myśli, działania, uczucia aby nastawić się na oraz osiągnąć sukces i nigdy, nigdy się nie poddawaj.
===
Uzdrowienie sfery pieniędzy, związku, ciała i psychiki, relacji towarzyskich i rodzinnych oraz duchowej ścieżki! Bezpłatne diagnozy ze zdjęcia. Metody huny wg Serge’a Kahili Kinga na odległość, kursy i warsztaty: http://www.muninszaman.blogspot.com

 
Munin Szaman - zdjęcie
  Munin Szaman: