Wróć do listy artykułów

Munin Szaman

Uważaj z "technikami"

Huna ma techniki, organizacja czasu ma techniki, Joga je posiada itd. Technika to układ czynności ze względu na pewien cel, jaki mają one spełniać.
Wiele osób może sądzić, że technika do realizacji każdego celu wystarczy. To może jest prawdą gdy chodzi o rzeczy materialne i świat zewnętrzny. Ale w przypadku człowieka, który jest osobą, w przypadku jego osobistych, właściwych dla niego celów technika to za mało. Dzieje się nawet więcej: technika może dokonać ograniczeń, zredukować doświadczenie, wyjałowić kontakt z samym sobą, czyli “usztucznić” duchowość.
Wskutek tego technika sama w sobie potrafi zamknąć nas na nasz prawdziwy potencjał, na nasze prawdziwe “ja”.
Używaj technik, ale nie stawaj się nałogowcem. Nie trać ducha, naturalności i spontaniczności. Nie stwarzaj sztuczności.
Stosuję wiele technik i wielu z nich uczę na zajęciach Huny czy w różnych swoich tekstach, miałem możliwość dużo nauczyć się na ich temat, zwłaszcza na temat relacji duch-technika czy też osoba-technika.
Osoba nie jest mechaniczna. Technika może stać się czymś mechanicznym. Wówczas mówimy o pewnych nałogu. Powtarzamy ćwiczenia nałogowo, bezdusznie, są one zaspokojeniem uzależnienia, które jest często skutkiem tłumienia lęku, nie zaś autentycznymi doświadczeniami.
Wrzućmy na luz. Podejmijmy ćwiczenie, kiedy będzie ku temu konkretny cel, konkretna potrzeba. Nawet jeśli chcesz praktykować regularnie, codziennie, powinno to płynąć z potrzeby, z określonego celu, nie zaś w myśl zasady “sztuka dla sztuki”.
Szamanizm, rozwój duchowy, te różne techniki są sztukami, ale sztuka ma swój cel – ma doskonalić naturę. Jeśli posiada ona inny cel, to jestem przekonany, że naturę niszczy.
Poczekaj na serce, na świadomość – zobacz swoje uwarunkowania, odkryj swoje potrzeby i prawdziwe pragnienia. Nie układaj swojej praktyki poprzez system myślenia. Używaj technik tak, jak używasz wody, pokarmu stałego i innych rzeczy, których celem jest zaspokoić twoje potrzeby a nie generować jakieś nowe, sztuczne, które staną na przeszkodzie tym właściwym, naturalnym.
Sukces w praktykach wewnętrznych nie zależy od tego, ile technik wykonasz ale ile serca w nie włożysz. I myślę, że jest to zasada uniwersalna w każdej innej dziedzinie naszego życia.
===
Uzdrowienie sfery pieniędzy, związku, ciała i psychiki, relacji towarzyskich i rodzinnych oraz duchowej ścieżki! Bezpłatne diagnozy ze zdjęcia. Metody huny wg Serge’a Kahili Kinga na odległość, kursy i warsztaty: www.muninszaman.blogspot.com

 
Munin Szaman - zdjęcie
  Munin Szaman: