Wróć do listy artykułów

Munin Szaman

Znajdź nauczyciela - to bardzo ważne

Nie oferuję siebie jako nauczyciela, oferuję z kolei różne kursy (w tej chwili internetowe). Mogą one pomóc, ale nie dla każdego stanę się znaczącym “przewodnikiem”.
Nie chcę wchodzić w metafizyczne koncepcje i twierdzić, że prawdziwy nauczyciel jest tylko jeden, bo mamy wielu nauczycieli tak czy inaczej, uczą nas tylko różnych rzeczy.
Chodzi o to, by kogoś takiego poznać, kto opanował na wyższym poziomie to, co nas interesuje. Ma to związek przede wszystkim z naszym bezpieczeństwem.
Wszyscy uczymy się od innych, począwszy od rodziców. Mądry człowiek uczy się z każdego doświadczenia, od każdej osoby, z którą ma kontakt i która staje się dla niego tak czy inaczej ważna.
Jeden umysł nie obejmie całości wiedzy. Nikt z nas nie rodzi się z pełnym doświadczeniem, którego będzie potrzebował w życiu.
Ja mam niejednego nauczyciela, ale nie nadaję temu jakiejś metafizycznej wartości.
Naszym ostatecznym mistrzem jest uwaga, świadomość.
W momencie problemu możesz posłużyć się poradą swojego nauczyciela. Nie po to, by ślepo w nią wierzyć, ale aby ją zastosować i sprawdzić wiedzę w praktyce. Tak i tylko tak się naprawdę uczymy. Słowa i myśli niczego nas nie uczą, robią to dopiero doświadczenia.
Nie ten jest nauczycielem, który pięknie mówi i teoretyzuje, ale którego porady i sugestie okazują się skuteczne.
W czym skuteczne? W rozwiązywaniu naszych problemów oczywiście.
Sami jednak nie możemy wszystkiego wymyślić – całej wiedzy, metod. Nauczyciele również są spadkobiercami różnych tradycji. W ten sposób rozwija się nauka, przekaz. Nie jest dziełem jednego człowieka i nie została objawiona, lecz tworzy się dzięki zaangażowaniu i wymianie doświadczeń wielu adeptów.
Tak własnie funkcjonuje ludzka wiedza. Nie tworzą jej natchnieni geniusze, ale zwykli ludzie, którzy za pomocą własnych doświadczeń odkrywają różne aspekty siebie i świata.
Jeśli chcesz uczestniczyć w tej wielkiej tradycji ludzkiej wiedzy, potrzebujesz znaleźć nauczyciela. W przeciwnym razie, “geniuszu”, sromotnie się rozczarujesz, i życzę ci, by nie stało się to boleśnie.
===
Uzdrowienie sfery pieniędzy, związku, ciała i psychiki, relacji towarzyskich i rodzinnych oraz duchowej ścieżki! Bezpłatne diagnozy ze zdjęcia. Metody huny wg Serge’a Kahili Kinga na odległość, muninszaman.pl

 
Munin Szaman - zdjęcie
  Munin Szaman: