Wróć do listy artykułów

Munin Szaman

Od czego zacząć zmianę swojego życia?

Bywa, że wiemy, iż brniemy w ślepy zaułek lub marnujemy czas i życie na różne błahe czynności i dążenia. Wiemy tez, że chcemy zmienić jego kierunek i wartość. Może się zdarzyć, że nie będziemy jednak wiedzieli jak zacząć, zabranie nam na to pomysłów. Piszę ten tekst aby podzielić się własnymi uwagami i sugestiami na ten temat.
Huna głosi, że zmiana powinna zacząć się od świadomości (IKE). Nie działania powinieneś zmienić zasadniczo, ale swoją uwagę. Niektórzy zachęcają nas do zmiany działań, ale bez zmiany świadomości działanie te mogą stać się mechaniczne i jeszcze bardziej zasklepić nas w sytuacji, z której chcemy się wydostać.
W tradycji Bon najważniejszą praktyką jest praktyka koncentracji. Jest to świadomość skoncentrowana, skondensowana. I od tego można zacząć zmianę.
W tym celu możesz posłużyć się rozdziałem ósmym “Od spokoju wewnętrznego do spokoju zewnętrznego” “Szamana miejskiego”, gdzie Serge Kahili King opisuje praktykę nalu.
Zapomnij o zmianie działań – zmień sposób poznawania. Nie zmieniaj aktów – zmień aktora.
Próba zmiany swojego życia zaczynając od zmiany działań przypomina pchanie rzeki. Zmień źródło, to zmieni się i to, co z niego wypływa.
Ta filozofia działania na naszym gruncie wywodzi się chyba z Ameryki, gdzie panuje pragmatyzm. Są to dobre niejednokrotnie zasady, ale nie mogą zastąpić zmiany perspektywy świadomości. Nie nadają się na początek, co najwyżej na konsekwencję.
Ćwiczenie koncentracji też jest działaniem, ale bardzo subtelnym. O szczegółach dowiesz się z “Szamana miejskiego”.
Różne inne techniki koncentracji opisują różni inni autorzy. Gyan Mudra jest jednym ze sposobów pomagających skupianiu uwagi.
Aby zmiany były nieprzypadkowe, potrzebne jest odpowiednie poznanie. I jeżeli mają być one głębokie, to i poznanie musi sięgać głębi, potrzebuje zostać przebudowane od podstaw.
Poza koncentracją (sam opieram się głównie na szine z tradycji Bon oraz w drugiej mierze na nalu) nie znam innej praktyki, która mogłaby tego dokonać w takiej mierze i względnie szybko.
===
Jeśli chcesz umówić się na indywidualny trening osobisty lub wewnętrzny kurs grupowy z koncentracji online napisz na munin.szaman@gmail.com. Zapraszam też na nowe forum poświęcone koncentracji w Akademii Munina.
===
Uzdrowienie sfery pieniędzy, związku, ciała i psychiki, relacji towarzyskich i rodzinnych oraz duchowej ścieżki! Bezpłatne diagnozy ze zdjęcia. Metody Huny wg Serge’a Kahili Kinga na odległość, kursy online muninszaman.pl, swiathuny.pl

 
Munin Szaman - zdjęcie
  Munin Szaman:

Polecamy następujące produkty:

W kręgu aniołów
David Lawson