W zasięgu możliwości większości ludzi jest czytanie 1000 słów na minutę! Zdobywanie informacji – z podręczników, gazet, internetu, publikacji fachowych i rozrywkowych – jest dla wielu z nas istotnym elementem codziennego życia. Przeciętna prędkość czytania u dorosłego człowieka wynosi jednak tylko 200 słów na minutę.
Dzięki kursowi przedstawionemu w tej książce można zwielokrotnić prędkość czytania przy jednoczesnym zwiększeniu chłonności umysłu na zapamiętywanie istotnych informacji. Warunkiem jest dostosowanie sposobu czytania do naturalnych wymagań oczu i mózgu.
Wprowadzenie – Jak korzystać z tego podręcznika.
Przegląd rozdziału
Cele Podręcznika czybkiego czytania
Główne części
Budowa rozdziałów
Jak prędko przeczytać Podręcznik szybkiego czytania!
Podsumowanie
Plan działania
Opanowanie umiejętności czytania szybko, płynnie i bez wysiłku uznane zostało przez miliony ludzi na całym świecie za jedno z najważniejszych i najkorzystniejszych osiągnięć w ich życiu.
We wprowadzeniu zapoznasz się z głównymi celami Podręcznika szybkiego czytania i z jego układem, obejmującym pięć części. Wyjaśniono tu także budowę każdego z rozdziałów i pokazano, w jaki sposób szybko zapoznać się z niniejszym kursem szybkiego czytania.
Cele podręcznika czybkiego czytania
Książka ma spełniać sześć podstawowych celów:
1. Znacznie zwiększyć szybkość twojego czytania.
2. Utrzymać i poprawić zrozumienie.
3. Zapoznać cię lepiej z funkcjonowaniem twoich oczu i mózgu, co pomoże ci bardziej efektywnie korzystać z nich podczas czytania i uczenia się, a także sprawniej posługiwać się nimi w codziennym życiu osobistym i zawodowym.
4. Pomóc ci wzbogacić zarówno słownictwo, jak i wiedzę ogólną.
5. Oszczędzić czas.
6. Dodać ci pewności siebie.
Główne części
Aby ułatwić czytanie i naukę, Podręcznik szybkiego czytania podzielony został na pięć części:
Część pierwsza – Badanie szybkości czytania
W tej części dowiesz się, w jaki sposób wykorzystać prosty wykres w celu sprawdzenia własnych postępów czynionych w szybkim czytaniu i rozumieniu w trakcie lektury niniejszej książki. Zawarłem w niej również historię szybkiego czytania, informacje o ostatnich osiągnięciach z zakresu teorii w tej dziedzinie oraz nową definicję czytania, która pomoże ci udoskonalić swoje umiejętności na wszystkich poziomach.
Część druga – Twoje zdumiewające oczy
Część druga pomoże ci zrozumieć, że twoje oczy naprawdę są niezwykłe, dowiesz się, w jaki sposób sterować nimi, tak aby w krótkim czasie zwiększyć szybkość czytania i zapewnić lepsze zrozumienie. Przedstawię ci dziesiątkę najszybszych obecnie czytelników świata oraz kilka osobowości, które odegrały ważną rolę w historii szybkiego czytania.
Zapoznasz się także z technikami, które pomogą bardziej efektywnie prowadzić wzrok po stronie tekstu, rozwinąć zaawansowane umiejętności przemykania wzrokiem po nim i przeszukiwania go oraz zaaranżować otoczenie w sposób, który pomoże twoim oczom i mózgowi w szybszym czytaniu.
Znajdują się tu także ćwiczenia i testy na szybkość czytania, które pomogą ci wzmocnić „mięsień” twojego systemu oko–mózg, a także w dalszym ciągu podnosić tempo lektury.
Część trzecia – Doskonała koncentracja i zrozumienie
W części tej skupiłem się na głównych problemach związanych z czytaniem i sposobach ich pokonywania. Należą do nich: zbyt mała koncentracja i słabe zrozumienie; bezgłośne wymawianie i „problemy z uczeniem się”, np. dysleksja czy ADDS (zespół braku koncentracji uwagi).
Jest to część „dobrych wieści”, z której dowiesz się, że wszystkie trudności są do pokonania.
Część czwarta
– Rozwijanie zaawansowanych umijętności szybkiego czytania
Część czwarta pomoże ci rozwinąć najistotniejszy czynnik podniesienia poziomu inteligencji – zasób słownictwa. Kolejne rozdziały zawierają informacje o przedrostkach, przyrostkach i źródłosłowach dziesiątek tysięcy słów – klucz, który otworzy ci drzwi do świata słownictwa i zrozumienia.
W części tej wyjaśniono także pojęcie tworzenia map myśli – Mind Mapping® (nowy wymiar myślenia i robienia notatek), pokazano, w jaki sposób wykorzystać znajomość struktury paragrafu do zwiększenia efektywności czytania i jak zyskać ogólny pogląd na temat każdej książki, którą czytasz.
Część piąta – Jak stać się biegłym czytelnikiem: zaawansowane wykorzystanie systemu oko–mózg
W ostatniej części Podręcznika szybkiego czytania przedstawiam zaawansowane praktyki czytania wraz z ogólną techniką studiowania, sposobami ogarniania informacji zawartych w gazetach i czasopismach i radzenia sobie z eksplozją informacji płynących z ekranów komputerowych i innych „maszyn piszących”. Pokazuję również, w jaki sposób zastosować techniki szybkiego czytania w literaturze i poezji, oraz przedstawiam nową ideę „archiwum wiedzy” – metodę umożliwiającą pozostawanie na bieżąco z informacjami w każdej wybranej dziedzinie. Część ta kończy się spojrzeniem w coraz bardziej obiecującą przyszłość i radami, w jaki sposób nadal, przez całe życie, poprawiać szybkość czytania, zrozumienie i nawyki czytelnicze.
Na końcu książki znajdują się odpowiedzi do sprawdzianów własnych umiejętności, zestawienie i wykres postępów, bibliografia oraz informacja o Centrach Buzana.
Aby zostać członkiem jednego ze znajdujących się na całym świecie klubów „Brain”, przyślij swoją prośbę o formularz podania. Może go otrzymać każdy, kto zakupił Podręcznik szybkiego czytania.
Będąc członkiem klubu, otrzymywać będziesz najświeższe informacje o mózgu i o tym, w jaki sposób go wykorzystywać, najnowsze wiadomości na temat szybkiego czytania, zyskasz także możliwość nawiązania kontaktu z osobami, które podzielają twoje zainteresowania.
Zawartość pięciu opisanych części przedstawiona została w postaci kolorowych map myśli na tablicach I, IV, V, VII i VIII.