Dojrzałość. Odpowiedzialność bycia sobą - Osho

Dojrzałość. Odpowiedzialność bycia sobą

Nasza cena: 10,50 zł  (cena rynkowa: 24,90 zł, oszczędzasz 58% !)
Ocena Klientów: brak opinii

Produkt należy do kategorii: Poradniki

Może Cię również zainteresuje

Opis

W kulturze zdominowanej przez kult młodości i zdeterminowanej by zacierać widoczne na nas wszelkie ślady upływającego czasu, ta książka ośmiela się stawić czoła viagrze i operacjom plastycznym. Przekonuje nas, że dużo mądrzej i lepiej dla nas samych jest zaakceptować zmiany, które przynosi upływający czas, zamiast kurczowo, aż do śmierci, trzymać się atrybutów właściwych młodości.

OSHO wyjaśnia, że najważniejszym procesem, który w nas zachodzi, który pozwala zmierzyć się ze zmarszczkami, obniżoną sprawnością fizyczną, łysieniem czy siwizną, jest proces dojrzewania. Nie jest on bezpośrednio związany z wiekiem – jedni osiągają dojrzałość wcześniej, inni później, jeszcze inni – nigdy. Jest jednak kilka cykli życiowych, na które OSHO zwraca naszą uwagę – od samolubnego przedszkolaka aż do dojrzałego starca pełnego mądrości i zrozumienia siebie i świata.

Margot Anand, autorka “The Art of Sexual Ecstasy” (“Sztuka seksualnej ekstazy”) oraz “The Art of Everyday Ecstasy” (“Sztuka codziennej ekstazy”) tak opisuje tę książkę OSHO:

Ta mądra i błyskotliwa książka jest biblią dla pokolenia “baby boomers&”! Zawiera cenne wskazówki na temat dojrzałości jako drogi ku mądrości, przedstawia sposoby pokonywania problemów zamiast podejmowania prób ich rozwiązywania oraz wyjawia sekret przekształcenia kryzysu wieku średniego w twórczą eksplozję.

Fragment

Między dojrzałością a starością jest ogromna różnica, różnica wprost przepastna, a mimo to ludzie wciąż je ze sobą mylą. Myślą, że starzeć się oznacza stawać się dojrzałym. A przecież proces starzenia ma związek jedynie z ciałem. Każdy się starzeje, każdy będzie stary, co jednak nie oznacza, że stanie się dojrzały. Dojrzałość to rozwój twego wnętrza.

Starzenie nie jest czynnością, którą wykonujesz; jest po prostu procesem fizjologicznym. Każdy noworodek z czasem staje się starcem. Dojrzewanie jest czymś, co sam wnosisz w swoje życie, jeśli jesteś świadomy. Kiedy człowiek starzeje się w pełni swojej świadomości, staje się on dojrzały. Starzenie się i świadomość, doświadczanie i świadomość – to właśnie prowadzi do dojrzałości.

Każdej rzeczy można doświadczać w dwojaki sposób. Możesz być jak zahipnotyzowany, nieświadomy, nie przykładać wagi do tego, co się dzieje; coś się zdarzyło przed twoimi oczami, ale ty byłeś nieobecny. Przeszedłeś obok, nie drgnęła w tobie ani jedna struna. Nie został w tobie ślad, niczego się nie nauczyłeś. Być może stanie się to częścią twojej pamięci, w końcu byłeś przecież obecny, ale nigdy nie zamieni się w twoją mądrość. Nie rozwijasz się dzięki temu, po prostu jedynie starzejesz się.

Jeżeli temu samemu zdarzeniu będzie towarzyszyć twoja świadomość – przyczyni się ono do pogłębienia twojej dojrzałości.

Ludzie, którzy zawsze się liczą z opiniami innych są niedojrzali. Są uzależnieni od tych opinii. Niczego nie robią autentycznie, uczciwie, nie mówią tego, co chcieliby powiedzieć; mówią to, co inni chcą usłyszeć. Politycy mówią to, co chcemy słyszeć; obiecują to, czego chcemy. Wiedzą, że te obietnice nie zostaną spełnione, bo nikt nie ma nawet zamiaru ich spełniać. Ale jeśli powiedzą dokładnie i uczciwie jaka jest sytuacja oraz, że to o co prosisz jest niewykonalne – zostaną odsunięci od władzy. Nie wybierzesz uczciwego polityka.

To bardzo dziwny świat. To jakby miejsce odosobnienia dla szaleńców. Jeżeli w tym domu wariatów staniesz się uważny i świadomy swego wewnętrznego ja, jesteś błogosławiony.

Spis zawartości

PRZEDMOWA
Sztuka życia

1. DEFINICJE
Od ignorancji do niewinności
Dojrzałość a starość
Dojrzałość ducha

2. SIEDMIOLETNIE CYKLE ŻYCIA

3. DOJRZAŁY ZWIĄZEKI
Zależność, niezależność, współzależność
Potrzebować i dawać, kochać i posiadać
Miłość a małżeństwo
Rodzic a dziecko
Miłość + świadomość = Istnienie

4. STOJĄC NA SKRZYŻOWANIU
Kiedy wieczność przenika do czosu
Prawa starzenia się

5. SYMPTOMY
Obcy w salonie
Menopauza – problem nie tylko babski”
Sprośny starzec
Gorycz

6. PRZEMIANY
Od nie do tak
Integracje i wyśrodkowanie
Gdy narodziny i śmierć stajq się jednym
Skończ tę grę

7. ŁAMIGŁÓWKI
Usprawiedliwione ludobójstwo
Życie bez nastawienia
Od seksu do zmysłowości

8. NIEUSTANNA PODRÓŻ

O AUTORZE

OŚRODEK MEDYTACYJNY

  • Liczba stron: 200
  • Oprawa: miękka
  • Rozmiar: 12,5x19,5 cm
  • Numer ISBN: 978-83-7554-698-9
  • Rok wydania: 2013

Opinie naszych Klientów

Powiedz co myślisz o tym produkcie - dodaj swoją opinię

Ostatnio oglądane