Wróć do listy artykułów

Krystyna Trzaska

EFT - nowa metoda na stare problemy

Od 5000 lat medycyna chińska wykorzystuje wiedzę na temat obiegu energii w kanałach energetycznych do przywracania równowagi w organizmie człowieka. Akupunktura i akupresura są dziś uznanymi formami terapii komplementarnych.

Pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku zaczęła rozwijać się energoterapia oraz związana z nią energopsychologia. Dr Roger Callahan uważany jest za prekursora terapii meridianowej. Opracowana przez niego metoda TFT (Terapia Pola Myślowego) stosowana jest przez różnego rodzaju specjalistów na całym świecie. Praca tą metodą polega na opisaniu problemu, od którego chcemy się uwolnić i równoczesnym opukiwaniu wybranych punktów meridianowych.

Terapeuta o światowej sławie, Paul McKenna wykorzystuje TFT między innymi do usuwania blokad energetycznych pojawiających się u osób, które mają problem z uzyskaniem optymalnej wagi. Metoda TFT jest skuteczna w uwalnianiu się od problemów emocjonalnych, ale skomplikowana diagnostyka i oddzielne sekwencje punktów do opukiwania dla poszczególnych problemów sprawiają, że TFT mogą stosować terapeuci po odbyciu specjalistycznego szkolenia.

W 1990 r. Gary Craig znacznie uprościł TFT i stworzył niezwykle popularną dziś metodę EFT, czyli Techniki Emocjonalnej Wolności. W EFT mamy jeden algorytm punktów do opukiwania i łatwą do zapamiętania procedurę. Każdy się może tego nauczyć i stosować do indywidualnych potrzeb. Popularnym określeniem terapii meridianowej jest „tapping” – od ang. pukać.

Podobnie jak TFT, EFT opiera się na założeniu, że „przyczyną wszystkich negatywnych emocji jest zaburzenie w układzie energetycznym ciała”. Zaburzony przepływ energii bardzo często objawia się jako odwrócenie psychologiczne. Możemy je zaobserwować u siebie w sytuacji, gdy chcemy coś zrobić, ale sabotujemy swoje działania. Zależy nam na zdrowej i atrakcyjnej sylwetce, ale nie możemy się powstrzymać przed zjedzeniem kolejnego ciasteczka czy kanapki. Mamy wyznaczony cel, plan jego realizacji, ale działamy wbrew swoim interesom. To tak, jakbyśmy mieli na odwrót włożone baterie. EFT doskonale sobie radzi z odwróceniem psychologicznym. Przywrócenie prawidłowej polaryzacji w układzie energetycznym umożliwia skuteczne działanie i osiągnięcie spodziewanych rezultatów.

Metoda EFT powstała, by ludziom z różnego rodzaju lękami i fobiami umożliwić powrót do normalnego życia. Z czasem okazało się, że EFT może mieć o wiele szersze zastosowanie. Obecnie z powodzeniem stosuje się tę metodę również w przypadku traumy, gniewu, żalu, poczucia winy, smutku, złości, stresu, depresji, uzależnień, zaburzeń jedzenia, nadwagi, trudności w relacjach z ludźmi a także w przypadku wewnętrznych konfliktów i ograniczających przekonań.

Niektóre z osób, które regularnie stosowały EFT do uwalniania się od problemów emocjonalnych po pewnym czasie zauważyły, że zniknęły choroby, które od lat im dokuczały. Technika EFT często nazywana jest psychologiczną akupresurą, ponieważ przywraca ciało do naturalnego stanu harmonii.

Metoda EFT działa szybko i skutecznie, dlatego zyskała dużą popularność w wielu krajach. Także w Polsce zdobywa coraz więcej zwolenników. Każdy ma prawo do szczęścia, zdrowia, spokoju ducha… Warto, by z EFT poznało się jak najwięcej ludzi. Zachęcam do zapoznania się z metodą EFT i wypróbowania jej na sobie. Uprzedzam, że efekty mogą być zaskakujące.

Krystyna Kryszczyszyn
Coach, Trener EFT-ADV
www.eftera.pl

 
Krystyna Trzaska - zdjęcie
  Krystyna Trzaska: