Wróć do listy artykułów

Mandala Życia

Konsultacja Ajurwedyjska

Starożytne systemy wiedzy medycznej, w przeciwieństwie do współczesnej medycyny, miały za zadanie przede wszystkim utrzymywanie ludzi w dobrym zdrowiu. Lekarz dostawał pieniądze za taką opiekę nad rodziną, aby wszyscy cieszyli się dobrym zdrowiem i poczuciem dobrostanu; w przypadku, gdy ktoś z rodziny zachorował, lekarz nie otrzymywał zapłaty, gdyż oznaczało to, że nie wywiązał się ze swoich obowiązków.
Moim zdaniem to bardzo słuszna koncepcja ;-)

Zatem Ajurweda to przede wszystkim sztuka utrzymywania ciała w dobrym zdrowiu, ale oczywiście znajdziemy w niej również różnego rodzaju naturalne remedia na wypadek choroby.

Podczas konsultacji ajurwedyjskiej najpierw przeprowadzam szczegółowy wywiad z pacjentem – pytam m.in o historię chorób w rodzinie, o przyjmowane leki itd. Czasami pacjenci się dziwią niektórym pytaniom np. po co pytam o wykonywaną pracę? Ale trzeba pamiętać, że z punktu widzenia Ajurwedy wszystko ma znaczenie, a w pracy spędzamy większą część dnia, więc dla postawienia diagnozy bardzo ważnym jest, aby wiedzieć, czy pacjent ma pracę siedzącą, czy piastuje stanowisko, które obciąża go ogromną odpowiedzialnością itd.
Potem przeprowadzam diagnozę z języka (zdziwilibyście się ile można z niego wyczytać na temat stanu naszych organów wewnętrznych :-) ) oraz diagnozę z pulsu.
Na koniec przeprowadzam test na Prakriti czyli sprawdzam, z jaką kombinacją Dosh dana osoba przyszła na świat.
Wszystkie wyżej wymienione kroki służą precyzyjnemu zdiagnozowaniu problemu, dzięki czemu mogę ustalić, w jaki sposób należy przywrócić danej osobie równowagę, a co za tym idzie dobre zdrowie.
Następnym krokiem jest przygotowanie dla pacjenta indywidualnych zaleceń obejmujących styl życia czyli rutynę dnia codziennego, dietę, ćwiczenia fizyczne, zabiegi itd

Zachęcam do wypróbowania na sobie :-)

 
Mandala Życia - zdjęcie
  Mandala Życia: