Wróć do listy artykułów

Mandala Życia

Sattviczny umysł

Na Zachodzie przyjęło się traktować choroby psychiczne, jako niezwykle trudne, a często wręcz niemożliwe do uleczenia. Tymczasem według Ajurwedy rozwiązanie jest niezwykle proste i jest nim Sattva.
Sattva czyli czystość – na poziomie fizycznym jest to świeży, wegetariański pokarm przygotowywany z miłością i spożywany w atmosferze miłości. Na poziomie umysłowym jest to czytanie pozytywnych, rozwijających książek, oglądanie pięknych widoków, rozmawianie na dobre, inspirujące tematy, a także medytacje i ćwiczenia oddechowe.
Mój nauczyciel dr Partap Chauhan mówi, że uleczenie umysłu jest niezwykle prostą sprawą, wystarczy wprowadzić odpowiednią rutynę dnia codziennego, odpowiednią dietę oraz odciąć się od negatywnych bodźców atakujących nasz umysł (dieta dla umysłu). Dieta dla umysłu jest niezwykle istotną sprawą, niestety bardzo przez wielu z nas niedocenianą. Gdy chcemy schudnąć robimy detoks organizmu i przechodzimy na zdrową dietę i tak samo powinniśmy pracować z naszym umysłem – najpierw przeprowadzić detoks czyli przeznaczyć kilka dni na całkowite zanurzenie się w ciszy (nie oglądamy wtedy TV, nie słuchamy radia, nie czytamy gazet, ani newsów na portalach internetowych) a następnie przechodzimy na zdrową dietę czyli w sposób świadomy wybieramy, jakie informacje będziemy do siebie dopuszczać. W ten sposób zapewnimy sobie spokojny, klarowny umysł, który będzie nam służyć przez długie lata :)

 
Mandala Życia - zdjęcie
  Mandala Życia: