Wróć do listy artykułów

Munin Szaman

Cierpienie i "zawłaszczanie" ego

Bywa, że mocno odczuwamy cierpienie fizyczne, ale istnieje także subtelniejsze, psychiczne. Istnieje cierpienie związane z poczuciem przemijalności, starzenia się i umierania. Każdy jednakże rodzaj cierpienia ma u swoich podstaw jedno, fundamentalne, z którego rodzą się pozostałe – to cierpienie z tytułu utrzymywania w swoim umyśle ego.
Czy jest ego? “Ego” z greki to “ja”. Chodzi nam oczywiście nie o nas, ale o zjawisko “ja”, z którym się identyfikujemy.
To zjawisko zachowuje się jak na zjawisko przystało – jest nietrwałe, przechodzi różne fazy niestałości, odznacza się nieuporządkowaniem, entropią. Za pomocą sił ciała i umysłu próbujemy nadać temu ego jakiś ład, jakąś trwałość, jakiś wygląd, jakąś określoną formę, aby przestało tak “skakać z gałęzi na gałąź jak szalona małpa” (używając orientalnej metafory). I stąd właśnie pojawia się cierpienie – z nienaturalnego wysiłku, który zawsze kończy się fiaskiem, mającego na celu zawłaszczenie ego i uczynienie go “jakimś”.
Ludzie mówią nam dookoła, byśmy jacyś byli. “Bądź kimś”, “bądź taki czy owaki”. Większość osób poddaje się egoistycznej tendencji “zmieniania siebie”. Ja mówię ci odwrotnie: każ się im wszystkim wypchać. Wyrzuć ich za drzwi swojego życia. Zamiast siebie zmieniać – poznawaj.
Autorami systemu, który miał działać w myśl hasła “zmieniać świat zamiast go poznawać”, byli Marks i Engels.
Są naciski z zewnątrz, a potem sami naciskamy na siebie, żeby nieustannie się zmieniać, transformować. Kojarzymy to z rozwojem. Spójrz jednak na drzewo. Ono rozwija się odwrotnie. Jest takie samo przez tak długi okres czasu. Wrasta w ziemię, jest sobą.
Te różne ideologie, aby zmieniać siebie zamiast siebie poznawać pochodzą z ludzkiego egoizmu. Odpowiadają zjawiskowości ego. Ego obca jest stabilność, cisza, otwartość, przestrzeń. Ego towarzyszy hałas, poddenerwowanie, stres, fanatyzm.
Ego nie znosi świadomości. Tam, gdzie pojawia się przebudzona świadomość, ego kończy swój “żywot”. Świadomość jest dla niego największym wrogiem. Dlatego egoiści krzyczą: zmieniać świat zamiast poznawać, zmieniać siebie, człowieka, kulturę, płeć, wszystko inne, wprowadzić gender, związki partnerskie.
Świadomość to poznawanie, to obserwacja, to wchodzenie w kontakt z realnością. Dopiero na tej podstawie zmieniamy to, co jest do zmienienia. Nie działamy na oślep ani nie kierujemy się jakąś odgórną “wizją doskonałego porządku”, czyli utopią.
Ego to nasza prywatna utopia. Dosłownie jesteśmy “utopieni” w ego, jeżeli nie umiemy rozpoznać jego iluzji. A jak tego dokonać? IKE – bądź świadomy.
===
Uzdrowienie sfery pieniędzy, związku, ciała i psychiki, relacji towarzyskich i rodzinnych oraz duchowej ścieżki! Bezpłatne diagnozy ze zdjęcia. Metody huny wg Serge’a Kahili Kinga na odległość, kursy i warsztaty: www.muninszaman.blogspot.com

 
Munin Szaman - zdjęcie
  Munin Szaman: