Wróć do listy artykułów

Munin Szaman

Jak radzić sobie z gniewem i złością?

Huna i nie tylko dzieli osobowość człowieka wskazując na umysł podświadomy, świadomy i nadświadomy. Można różnie to rozumieć i definiować, nas interesuje tutaj doświadczenie i tylko doświadczenie. Teorie zostawmy filozofom i innym myślicielom.
Problem złości i gniewu jest problemem podświadomości, podobnie jak wiele innych pomieszanych zjawisk.
Warto na to spojrzeć w ten właśnie sposób. To działa niezależnie od ciebie. Nie jesteś tym. Gniew i złość – tak jak je na ogół odbieramy i rozumiemy – to pewne mechaniczne czynności ciała w związku z określonymi formami umysłu. Ale to wszystko nie sięga twojej istoty. Możesz obserwować to jak chmury na niebie. Możesz się do tego zdystansować. To dostateczny dowód na to, że tym nie jesteś.
Gdybyś tym był, nie miałbyś tej mocy.
Gniew i złość oraz inne niskie emocje w swoich czystych postaciach są zdrowe. Oświecony gniew to asertywność. Asertywność sprawia, że potrafisz chronić siebie fizycznie i psychicznie – siebie i swoją rodzinę, siebie i swoją własność itd.
Dzisiaj nie brakuje nam gniewu, ale oświecenia. Gniew nie jest problemem. Problemem jest brak świadomości jego istoty.
Gniew jest po coś i dla czegoś. Jeśli pozbędziesz się gniewu, każdy będzie mógł podejść i “napluć ci w kaszę”.
Obecnie wychowuje się społeczeństwo łagodne, ponieważ takimi ludźmi łatwo jest rządzić. Komunista Mao wypowiedział wojnę klasycznym chińskim sztukom walki, ponieważ ich adeptów nie dało się kontrolować.
Nie pozbywaj się gniewu samego w sobie. Pozbądź się stresu i pewnych zjawisk, które można nazwać gniewem, ale dojdź do jego czystej istoty. Połącz się z gniewem. Rozwijaj swoją asertywność.
Dzisiaj ludzie obawiają się gniewu. Ktoś krzyknie i zachowujesz się jak mały piesek. To dlatego przez wieki rządzili nami tyrani. Zabrakło tych, którzy mają w sobie nieustraszoność i którzy wypowiedzieliby tyranom – swoją drogą często słabym i tchórzliwym – konflikt.
Gniew uczy cię odporności. Hartuje twoje emocje. Oswój się z gniewem. Korzystaj z jego energii. Dzięki temu gniew będzie ci służył za narzędzie, zamiast pomiatać tobą na każdą stronę.
Staniesz się odważny, będziesz gotów powiedzieć wszystkim, którzy chcą tobą kontrolować – od przedsiębiorców po duchownych – “precz!”.
W pracy z gniewem może pomóc ci relaksacja. W momencie, kiedy się relaksujesz gniew nie może przejąć kontroli nad reakcjami twojego ciała. Wymaga to praktyki, ale efekty da się dość szybko zauważyć.
Bez gniewnego aspektu jesteśmy naiwni. Wchodzimy w relacje, dajemy się wykorzystywać, czujemy się ofermami i ofiarami losu, twierdzimy, że łatwo nas zranić i zachowujemy się jak mięczaki nawet wtedy, gdy nic szczególnego nam nie zagraża.
Kiedy pojawi się gniew można mówić: “niech energia gniewu przyczyni się do większego rozwoju mojej asertywności!” albo “niech ten gniew w czystej postaci uwolni mnie od egoizmu i iluzji!”.
===
Uzdrowienie sfery pieniędzy, związku, ciała i psychiki, relacji towarzyskich i rodzinnych oraz duchowej ścieżki! Bezpłatne diagnozy ze zdjęcia. Metody huny wg Serge’a Kahili Kinga na odległość, www.muninszaman.blogspot.com. Roczny Kurs Huny w Internecie, inne: www.akademiahuny.blogspot.com

 
Munin Szaman - zdjęcie
  Munin Szaman: