Wróć do listy artykułów

Remigiusz Senska

Feng Shui we współczesnym świecie

Co oznacza termin Feng Shui?

Feng Shui jest terminem pochodzącym z języka chińskiego i w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza wiatr i wodę.
Symbolika dwóch czynników potrzebnych do istnienia człowieka wywodzi się w prostej linii z filozofii taoistycznej; pierwsze wzmianki historyczne sięgają IX wieku przed nasza erą i związane są z budową miejsc spoczynku zmarłych oraz kultu bóstw.
Przekładając zawiłe formuły na język polski zasady Feng Shui odnoszą się do konstrukcji domostw i budowli użyteczności w sposób zgodny z naturą mieszkańców, wpisany w jej rytm zarówno pod względem formy jak i czasu.

Co wspólnego posiada dalekowschodnia filozofia z kulturą europejską lub polską?

Bardzo wiele. Przede wszystkim filozofia taoistyczna nie jest sprzeczna z obowiązującym u nas systemem wartości, akceptując człowieka, jego zdolność do kreowania rzeczywistości i mobilność dokonywania zmian.
Czerpiąc ze skarbnicy ogólnoludzkiego dorobku prawideł i zasad mamy możliwość skonstruowania domu, mieszkania lub firmy pasujące jak rękawiczka do dłoni- kierując się regułami Feng Shui.

Czy jest to zapowiedź nowych trendów w architekturze?

Absolutnie nie. Jest to wręcz pełna gloryfikacja dorobku polskiej, dobrej tradycji architektonicznej, w części dotyczącej budownictwa
jednorodzinnego, wiejskiego oraz wielkomiejskiego o małej intensywności zabudowy, szczególnie niskiej.
Z pełna dumą przedstawiam moim chińskim kolegom plany i zdjęcia dworków polskich, alkierzowych, stanowiących perełki sztuki Feng Shui! Wpisane w krajobraz, parterowe, otoczone drzewami, z łagodnymi podjazdami swa urodą podbijają nie tylko słowiańskie serca.

Na co dzień Polacy nie budują dworków, a w ich mieszkaniach pojawiają się chińskie dzwonki, kryształowe kule, flety…

Powiem więcej. Śpią w odpowiednio i precyzyjnie wyznaczonych kierunkach i przestrzeniach, a wnętrza i elewacje domów pomalowane zostają na odpowiadające mieszkańcom właściwe barwy .
Wspomniane remedia, czyli regulatory energetyczne używane są w celu wzmocnienia realizacji określonych celów lub ochrony i tylko wówczas kiedy nie można zrobić tego poprzez zastosowanie reguł tzw. Szkoły Kompasu statycznej lub jej wersji dynamicznej zwanej Wędrującą Gwiazdą.
Prawidłowe rozmieszczenie tych „lekarstw” Feng Shui wymaga jednak wiedzy i doświadczenia. Z jednego i drugiego można skorzystać konsultacji indywidualnych, a informacje dostępne są pod
telefonami: 0-501 148 122, (58) 552 37 61 oraz na www.fengshui.media.pl

Skąd więc zainteresowanie takimi metodami ?

Polacy zawsze byli otwarci na świat, dotyczy to szerzej ludzi zachodu, wiąże się to także z rozszerzającymi się ciągle horyzontami myślowymi oraz próbą znalezienia odpowiedzi, gdzie w istocie tkwi przyczyna sukcesu dalekowschodnich tygrysów gospodarczych.

No właśnie, czy jest znana odpowiedź na to pytanie?

To pytanie zadają sobie wszyscy przebywający na dalekim wschodzie, zadawałem je sobie także, podczas moich wieloletnich podróży do Chin.
Po pewnym czasie zauważyłem, że budynki, współczesnych gmachów rządowych, użyteczności publicznej, wreszcie domy mieszkalne skonstruowane są według konsekwentnych zasad.

Jakie są więc te zasady?

Odnoszą się zasad Szkoły Formy i Szkoły Kompasu w wersji statycznej i dynamicznej.
Pierwsza z nich zapewnia szeroko rozumiane bezpieczeństwo posadowienia domostwa a także sypialni, łóżka, biurka, tak by znaleźć oparcie za domem, wezgłowiem, oraz plecami. Po bokach należy skonstruować wsparcie w formach pomocniczych, np. ogrodowych, szafkach nocnych, podłokietnikach, by z kolei zapewnić sobie perspektywy rozwoju poprzez inspirujące widoki przed sobą. Najczęściej są to wodne formy krajobrazowe, dalekie przestrzenie o stabilnych bądź wzniosłych treściach.

Brzmi to bardzo ogólnie.

Rzeczywiście, są to zasady ogólne. Szczegóły organizacji przestrzeni wyznacza indywidualny zespół cech człowieka i wspomniana wyżej Szkoła Kompasu. Inaczej mówiąc, by współcześnie rozumiana sztuka psychologii przestrzeni odniosła spektakularny sukces w życiu człowieka musi być ściśle dopasowana do jego indywidualnych predyspozycji i wyznaczonych życiowych celów.
W praktyce konsultacyjnej wygląda to w ten sposób, że wyznaczam właściwe przestrzenie i formy otoczenia dla każdego klienta indywidualnie. Przykładowo, praworęczna kobieta urodzona 27 listopada 1961 roku, by osiągnąć sukces zawodowy związany z jej dobrą opinią powinna w roku Tygrysa (od 14 lutego 2010 roku do 3 lutego 1011) przebywać w południowej części budynku, mieć głowę zwróconą na południe, biurko wykonane z drewna o kolorze mahoniu, ściany pomalowane na kolor jasnozielony na których powinien znajdować się widok spokojnie płynącej wody. Niezwykle istotny jest też kolor sufitu w sypialni, zapewniający wypoczynek i harmonizację – w tym konkretnym przykładzie powinien mieć kolor lawendowy.
Jest to oczywiście tylko część zaleceń, gdy dysponujemy możliwościami przestawiania lokalizacji biura lub sypialni.
W większości przypadków praca moja polega na działaniach harmonizacyjnych, tj. dopasowaniu już istniejących lokali do zespołu cech pracujących bądź przebywających w nim osób.

Po co jednać przestawiać swoje otoczenie?

Istnieją dwa wskazania.
Pierwsze, gdy konstruujemy nowy dom, mieszkanie, firmę na miarę właścicieli, drugie, gdy w życiu pojawiają się niedostatki jego jakości.
Zrealizowane zgodnie z zasadami psychologii przestrzeni Feng Shui projekty cieszą właścicieli i ich rodziny, stanowią też dumę prężnie rozwijających się firm.
W przypadkach już istniejących szczególne osiągnięcia notowane są w podnoszeniu dochodowości firm i konsolidacji związków partnerskich.

Jakieś przykłady…

Konsultacje Feng Shui, choćby ze względu na wynikający z nich sposób oddziaływania na ludzi są poufne i nie ma możliwości dostępu do dossier klientów.
Podam za to przykład, gdzie Feng Shui nie zadziałało zgodnie z intencją klientki a jednocześnie spełniło swój cel.
Pani X. mieszkająca w dużym mieście w centralnej części Polski, kilka lat temu poprosiła o konsultację związaną z jej sytuacją materialną. Zażyczyła sobie poprawy swojego statusu materialnego poprzez…wygraną w Lotto. Zignorowała moje uwagi dotyczące skierowania się w tej sprawie do instytucji bezpośrednio zajmującej się cudami, lecz zastosowała się do wskazówek aranżacyjnych istniejącej, acz poduapadającej firmy.
Właściwie zaakcentowane wejścia do jej pracy, szyldy i wizytówki w sposób aktywny kreujący wizerunek firmy, kolory w jej wnętrzu oraz mała zmiana profilu działalności wykorzystująca predyspozycje właścicielki zapewniły wzrost dochodu i jego stabilizację.
Dziś wierząc w siebie realizuje kolejne cele.

Gdzie obecnie stosuje się Feng Shui?

Zasady Feng Shui stosuje się praktycznie wszędzie, gdzie ludziom zależy na harmonii w życiu osobistym i sukcesie w pracy.
Szczególne zainteresowanie wzbudza stoisko Feng Shui na odbywających się corocznie targach ezoterycznych, mieszkaniowych i wyposażenia wnętrz.
Pomocy zasięgają osoby prywatne realizujące swój wymarzony dom wraz z ogrodem oraz właściciele mieszkań.
Feng Shui rewelacyjnie sprawdza się w tworzeniu image firm powstających i już istniejących; nie bez powodu jako, że symbolika
wiatru i wody po prostu oznacza pomyślność!

Autor artykułu Remigiusz Senska zajmuje się profesjonalnymi konsultacjami Feng Shui od 12 lat.
Kontakt w sprawie terminów konsultacji:
tel. 501 148 122 (w godz. 9-17)
tel/fax (58) 552 37 61

 
Remigiusz Senska - zdjęcie
  Remigiusz Senska: