Wróć do listy artykułów

małgosia

Jak stosować olejki eteryczne

Inhalacje:
To najprostszy sposób na przeniknięcie substancji z olejku do organizmu człowieka. Najpopularniejsze są do tego kominki aromaterapeutyczne, które napełnia się gorącą i przegotowaną wodą. Pod wpływem świeczki podgrzewającej kominek zapach pięknie się rozwija. 5-10 kropli olejku powinno wystarczyć, by olejek wypełnił swym zapachem pomieszczenie.

Kąpiele:
Kąpiel powinna odbywać się w ciepłej wodzie, najlepiej zbliżonej do temperatury ciała. Doskonale spisuje się przy problemach skórnych – w stanach zapalnych, przy trądziku, cellulicie, grzybicy itp. Ponadto łagodzi bóle mięśni, usuwa zmęczenie i bezsenność. Kąpiel powinna trwać od 10 do 20 minut. Do wanny należy dodać 5-10 kropli odpowiedniego olejku, w zależności od efektu, który chcemy uzyskać. Po kąpieli ciało należy delikatnie osuszyć ręcznikiem tak, by nie zetrzeć z niego olejku.

Kompresy:
Kompres stosuje się na wybrany fragment ciała przykładając do niego gazę lub ręcznik. Należy użyć przegotowanej wody w proporcji 5-7 kropli olejku na pół szklanki.
Są 2 rodzaje kompresów:
  • ciepłe – stosowane przy chorobach skóry typu trądzik, stan zapalny, ponadto przy bólach mięsni, nerwobólach, artretyzmie.
  • zimne – stosowane na siniaki i bóle głowy.

Masaże:
Olejków nie rozcieńczonych nie wolno stosować bezpośrednio na skórę. Dlatego też sporządza się mieszanki z wykorzystaniem nośnika jakim jest olej, np. olej słonecznikowy, olej migdałowy, z nasion winogron itp.
Można wykonywać masaż całego ciała lub jego wybranych części, np. w przypadku cellulitu czy rozstępów (tu leczniczo działają olejki – geraniowy, lawendowy, cedrowy, cyprysowy, grejpfrutowy). Można stosować również mieszanki tych olejków.
W celu sporządzenia smarowidła należy dodać około 15 kropli olejku na 1/5 szklanki oleju. Ilość ta powinna wystarczyć na kilka masaży.

Parę przepisów:

Osobiste perfumy:
Jeśli chcesz sporządzić swoje własne, oryginalne perfumy weź następujące olejki: sandałowy, paczulowy, cedrowy, cynamonowy, geraniowy, mandarynkowy. Mieszankę należy rozprowadzić w spirytusie lub olejku jojoba.

Na trądzik:
Sporządzić tonik z olejku drzewa herbacianego. Wlać około 10 kropli na szklankę wody (najlepiej mineralnej) , następnie przelać do butelki i stosować jako tonik.
Uwaga: może wysuszać skórę.

Na cellulit:
Metoda “body wrap”: 15 kropli olejku geraniowego zmieszać z 1 łyżką oliwy z oliwek i 0,5 l gorącej wody. Nasączyć tym roztworem gazę i owinąć miejsca dotknięte cellulitem. Dla lepszej izolacji dodatkowo owinąć folią. Pozostawić okład na skórze na 30 minut.
Okłady należy stosować 2-3 razy w tygodniu. Zmniejszają one cellulit, działają wyszczuplająco, a skóra staje się dobrze nawilżona, gładka i jędrna.

Doskonałą metodą na cellulit jest również wykorzystanie zwykłego balsamu. Wybrać jeden z następujących olejków – geraniowy, paczulowy, grejpfrutowy- następnie dodać do całego balsamu 5-10 kropli. Wmasowywać w ciało jak zwykle.

Na gładką skórę:
Zmieszać 10-15 kropli olejku geraniowego z oliwką dla dzieci Johnsona. Wykonać masaż taką mieszanką. Efekty w postaci gładkiej i nawilżonej skóry widoczne są już po pierwszym zastosowaniu.

Peeling rozgrzewający:
3 łyżki kawy zalać wrzątkiem i pozostawić do ostygnięcia. Następnie dodać 2-3 łyżki balsamu do ciała i 5 kropli olejku cynamonowego. Wymasować ciało taką miksturą. Przy stosowaniu 2 razy w tygodniu skóra staje się bardzo gładka.

Na obtarcia i rany:
Łagodzącym i leczącym rany i obtarcia jest olejek drzewa herbacianego. W celu przygotowania kompresu należy 5 kropli olejku dodać do szklanki wody i nasączyć nim gazę.

Zobacz olejki eteryczne Dr Beta

Ponieważ działanie olejków eterycznych na organizm człowieka ma charakter indywidualny, sposoby postępowania i sugestie zawarte w opisach nie zastępują porad lekarskich i leków. Firma nie może ponosić odpowiedzialności za niewłaściwe użycie wyrobów, które kupujący stosują według własnego uznania i na własne ryzyko.

 
małgosia - zdjęcie
  małgosia: