Wróć do listy artykułów

Munin Szaman

Nie wszystko można powiedzieć

Dzisiaj nadużywamy słów. Nadużywamy słów, bo nadużywamy myśli. Myślenie jest sztuką. Sztuka wymaga odpowiedniego rozwoju, umiejętności. Przede wszystkim jej opanowanie wymaga czasu i doświadczenia, a doświadczenie świadomości.
Z powodu niewłaściwego myślenia, myślenia niepoprawnego, można powiedzieć nielogicznego wyrażamy się w sposób niewłaściwy i niepoprawny.
Myśli jednakże nie przynoszą nam poznania, nie mają właściwości poznawczych. Są wytworami, nie informatorami. Informatorem jest świadomość.
Gdy stajemy się świadomi, stajemy się wolni od przymusu myślenia w jakiś zgodny z określonym systemem sposób, tym samym stajemy się wolni od słów.
Spełnia się prawda powiedzenia: “ci, którzy wiedzą, nie mówią, ci zaś, którzy mówią, nie wiedzą”.
Dzisiaj zewsząd do nas mówią, głoszą nam coś, nawołują do czegoś. Ja też mówię, piszę, nagrywam audio na YouTube czy prowadzę zajęcia w Internecie. Dla wielu osób to, co robię może stać się pożywką dla popadnięcia w jeszcze większe myślenie. Oczywiście nie życzę sobie tego, ale nie mam wpływu na to, co kto robi ze swoim umysłem.
Wiem natomiast, że prawdy przez duże P nie da się wyrazić w słowach. Nie da się zamknąć jej w nazwie i pojęciu. Weźmy za przykład pojęcie czy nazwę drzewa. Pojęcie czy nazwa nigdy nie da ci doświadczenia tego, do czego się odnosi. To samo można zastosować do wszystkiego innego.
Przestańmy natrętnie myśleć wierząc naiwnie, że za pomocą stworzenia idealnego systemu myślowego dotrzemy w końcu do rzeczywistości. Kto nas przekonał w ogóle, że jesteśmy od niej oderwani? Pewnie jakiś kolejny “myśliciel”.
Kto nas przekonał, że jesteśmy odłączeni od Prawdy? Że potrzebujemy przejść jakąś gruntowną przemianę? Że musimy się nawrócić na jakąś “drogę”?
Chińskie powiedzenie mówi, że tak jak tygrysy nie opuszczają gór, ludzie nie opuszczają Drogi (czyli Tao – “tao” lub “dao” to chińska “droga”). Po prostu stań się świadomy tego, co cię otacza, co czujesz, czym już dysponujesz. Wtedy przestaniesz szukać czegoś więcej, zaprzestaniesz migracji do idealnego, utopijnego świata “Lepszego Jutra”, który nie istnieje realnie, a cały składa się jedynie z naszych myśli.
===
Uzdrowienie sfery pieniędzy, związku, ciała i psychiki, relacji towarzyskich i rodzinnych oraz duchowej ścieżki! Bezpłatne diagnozy ze zdjęcia. Metody huny wg Serge’a Kahili Kinga na odległość, kursy i warsztaty: www.muninszaman.blogspot.com

 
Munin Szaman - zdjęcie
  Munin Szaman: