Wróć do listy artykułów

Munin Szaman

Prawdziwość i udawanie

Wszyscy “pragniemy być sobą”. Znaczy to, że czujemy potrzebę samospełnienia, samorealizacji, samourzeczywistnienia. I próbujemy. Całe nasze życie jest próbowaniem pokazania siebie takim, jakim się jest. Problem w tym, że zazwyczaj nie wiemy kim jesteśmy i to, co pokazujemy okazuje się nie mieć z nami nic wspólnego.
Zanim zaczniesz działać – poznaj. To motto racjonalistycznej filozofii. By działanie było nieprzypadkowo skuteczne, niezbędne jest poprzedzające je właściwe poznanie.
Jesteśmy nastawieni na działanie i to jest w porządku, życie tego od nas wymaga. Ale bez poznania brakuje nam odpowiedniej wiedzy i kompetencji.
Dajmy sobie czas na poznanie. Zarezerwujmy na poznawanie może jakiś dzień tygodnia lub czas w ciągu dnia. Skupmy się na poznawaniu siebie, na samoobserwacji. W tym czasie nie chcemy nic specjalnego dokonać, a jedynie obserwować i odkrywać to, kim naprawdę jesteśmy.
Jeśli brakuje nam otwartości na samych siebie, zaczynamy udawać. Gramy rolę. Zakładamy maskę. Nie chcemy czuć się nikim przed ludźmi i przed sobą, tworzymy więc sobie różne teatralne maski, by udawać, że jesteśmy kimś, choć w rzeczywistości czujemy się nikim.
Te maski mogą być łagodne lub gniewne, moralne i niemoralne. To może być maska anioła lub demona. Nadal jednak pozostaje maską.
Dzisiaj się sądzi, że gdy założy się “świętą gębę” to jest to usprawiedliwione. Ale maska uwiera i zadaje ból. Sprawia, że jest nam niewygodnie. Tracimy autentyczność. Skutkiem tego naśladujemy.
Życie człowieka w naszych czasach nadal jest jednym wielkim małpowaniem – to małpowanie wzorców zewnętrznych, to ubieranie się w pospolite stroje i branie udziału w paradzie masek.
Maski tradycji, maski religii, dzisiaj modne maski nauki i filozofii, maski sztuki… można wymieniać. Maski rodzica, ofiary losu, kata.
Prawdziwość nie polega na stworzeniu takiej maski, która będzie doskonała, tak jak poznanie świata nie polega na stworzeniu sobie doskonałego światopoglądu. Potrzeba bezpośredniego kontaktu z realnym sobą w pierwszym przypadku i z realnym światem w przypadku drugim.
A żeby wejść w swobodny kontakt z tym, co realne, potrzeba zdjąć z siebie “obrazy świata” i maski.
===
Uzdrowienie sfery pieniędzy, związku, ciała i psychiki, relacji towarzyskich i rodzinnych oraz duchowej ścieżki! Bezpłatne diagnozy ze zdjęcia. Metody huny wg Serge’a Kahili Kinga na odległość, kursy i warsztaty: www.muninszaman.blogspot.com

 
Munin Szaman - zdjęcie
  Munin Szaman:

Polecamy następujące produkty:

Analiza psychometryczna
Max Freedom Long
Anatomia duszy
Caroline Myss
Samoocena - RSR
Leszek Żądło