Wróć do listy artykułów

Munin Szaman

Jak skutecznie się relaksować

Sztuka relaksu jest niezwykle ważna i bardzo zaniedbana. To skutkuje wieloma problemami na poziomie ciała, energii i umysłu. Nie mamy w nawyku relaksować się. Zapominamy o tym, że ogromną ilość napięcia usuwać można świadomie, poprzez relaksację mięśniową i oddechową.
W tym momencie proponuję skupić się na tej drugiej. Wykorzystajmy do tego celu wydech.
Wydech uwalnia, oczyszcza, odprowadza. Skupiając swoją uwagę na naturalnym wydechu możemy wzmocnić odczuwanie relaksu.
Tak naprawdę nasze ciało relaksuje się automatycznie przy każdym wydechu. Nasza wewnętrzna, mentalna i emocjonalna aktywność sprawia jednak, że nie uświadamiamy sobie tego faktu a nawet osłabiamy doświadczenie relaksacji.
Powracając do oddechu, dokładniej do wydechu możemy nawiązać kontakt z właściwościami relaksu i świadomie wprowadzać je do swojego życia.
To, na czym skupiamy uwagę, wzmacniamy, energetyzujemy – głosi trzecia zasada Huny. Skupienie na wydechu jest wzmacnianiem stanu rozluźnienia nie tylko fizycznego, ale i emocjonalnego, mentalnego oraz duchowego.
Usiądź lub połóż się w wygodnej pozycji (można to stosować i stojąc, ale bywa trudniej). Dobrze gdy kręgosłup jest prosty albo w miarę prosty, nie napinaj się jednak (siedzenie na krześle lub w wygodnym fotelu w pełni wystarczy). Powinno ci być wygodnie – to najważniejsze. Skieruj swoją uwagę na wydech. Połącz się świadomością ze swoim naturalnym oddechem i skoncentruj się na wydechu.
Oczy otwarte, zamknięte, jak ci pasuje. Ręce dowolnie.
Odczuwaj naturalne, oczyszczające właściwości wydechu. Nie musisz ich stwarzać lub wyobrażać sobie. Rozpoznasz je ilekroć zwrócisz swoją uwagę na wydech. Odczuwaj jak wspomniałem. To istotniejsze od jakichś obrazów. Pogłębiaj uczucie relaksu, odprężenia, oczyszczenia na poziomie ciała, energii, uczuć i myśli. Praktykuj jak długo zechcesz. Nigdy nie ćwicz, kiedy pojawia się poczucie znużenia, bólu, niezadowolenia, zmęczenia wskutek praktyki.
Aloha – ta zasada oznacza, że ćwiczenie powinno się wykonywać w stanie pozytywnym, że powinno sprawiać przyjemność i napawać optymistycznie.
Mana – ta z kolei zasada Huny uczy, by kończyć ćwiczenie ilekroć pojawi się zwątpienie, czy właściwie, czy niewłaściwie coś robię, albo poruszające uczucie lęku, obawy, niepokoju. Pamiętaj o tym w związku z tą i każdą inną praktyką.
Odróżnij jednak stan długotrwałego niepokoju od zaburzeń, lęków i bloków, które podczas relaksacji wychodzą z podświadomości, aby się wyzwolić, rozpuścić w przestrzeni świadomości.
Poprzez relaksację skupienia na wydechu możesz dojść do bardzo głębokich uwarunkowań, które bardzo osłabiają i stresują twoje życie od wielu lat i skutecznie się ich pozbyć.
Niech nie zwiedzie cię pozorna prostota tego ćwiczenia. Ktoś tak niezwykły, jak człowiek pojawia się na tym świecie poprzez akt zapłodnienia, który nie jest bardziej skomplikowany od opisanej wyżej metody relaksacji oddechowej.
===
Uzdrowienie sfery pieniędzy, związku, ciała i psychiki, relacji towarzyskich i rodzinnych oraz duchowej ścieżki! Bezpłatne diagnozy ze zdjęcia. Metody huny wg Serge’a Kahili Kinga na odległość, muninszaman.blogspot.com.

 
Munin Szaman - zdjęcie
  Munin Szaman: