Wróć do listy artykułów

Sławomir Majda

Współautorzy: Grzygorz & Andrzej Pietrowski

Zapalenie kaletek stawowych, choroby kości. Ćwiczenia

Zestaw ćwiczeń jaki może być pomocny przy chorobach kości, stawów, kaletek stawowych itp.
To nie są typowe ćwiczenia jogi. One przepychają energię przez kości, przez stawy.
Niektóre ćwiczenia z przepychaniem (siłowaniem się )silnie energetyzują. Nie należy 30-sekundowego ćwiczenia wykonywać na jednym zatrzymanym oddechu. Dobrze jest wówczas szybko oddychać.
1. Siadam na piętach, stopy płasko ułożone równolegle do podłogi. Pochylam się (30 sek) dotykając czołem podłogi, ręce wyciągam daleko przed siebie. Po kilku powtórzeniach należy ułożyć się na podłodze dla relaksu.
2. Wypinanie garbu. Klęczymy, podpieramy się też dłońmi. Plecy wypinamy ku górze a głowę pochylamy do dołu. Po 3 sek. kręgosłup wyginamy do dołu głowa wędruje do góry. Powtarzamy 10×3sek.
3. Postawa leżąca, nogi wyprostowane ( na miękkim kocu). Podpieram się na wyprostowanych rękach, biodra swobodnie spoczywają na podłodze-30 sek.
4. Kucam. Przytulam mocno kolana do serca-30sek.
5. Stoję wyprostowany, przeplatam dłonie i ręce na wysokości pępka. Przez 30 sek oporując (jakbym dźwigał wielki ciężar) siłuję się podnosząc ręce do góry.
6. Stoję wyprostowany, kładę dłonie na przeciwległy łokieć. Przepycham w poziomie łokcie oporując po 30 sek raz w lewo, raz w prawo.
7. Stoję wyprostowany. Szeroko rozkładam nogi jak do szpagatu –15 sek. Powoli pochylam się ku podłodze, szeroko otwierając ramiona-15 sek.
8. Stopy w odległości ok. 5 cm. Przykładam dłonie na nerki, odchylam się jak najmocniej ku tyłowi-30 sek.
9. Dłonie splecione za głową. Oporując przepycham głowę do tyłu- 30 sek.
10. Otwieram usta, od spodu oporując rękoma szczękę –30 sek.
11. Zatykam uszy środkiem dłoni, środkowe palce stykają się na najbardziej wysuniętym ku tyłowi punkcie czaszki. Na tych pacach kładę palce wskazujące i równocześnie opadającymi (ze środkowych palców) palcami wskazującymi uderzam o miękki punkt znajdujący się poniżej x 10.
12. Leżę na podłożu na plecach, dłonie trzymam na sercu. Przez 30 sek podnoszę głowę ku piersiom dbając aby łopatki utrzymać na podłożu. Równocześnie biodra (nogi uniesione pionowo ku górze, ugięte w kolanach) odrywam lekko od podłoża na 60 sek. Ćwiczenie to można też wykonać w cyklach kilkusekundowego podnoszenia i opuszczania barków i bioder.
13. Przykładam dłoń do ucha, oporując przepycham dłoń z głową –30 sek. Powtórzyć dla drugiej dłoni.
14. Przy bólu głowy stoję wyprostowany. Unoszę ramiona do góry na 10 sek. Powtórzyć X 10.
Zaburzenia przytarczyczek, tarczycy powodują złą przemianę wapna w organizmie. W kwestii diety dającej wapno w postaci np: sera. Należy go spożywać z czymś zielonym jak sałata itp. Przyswajalność zwiększa się z 5 do 60%.

 
Sławomir Majda - zdjęcie
  Sławomir Majda: