Wróć do listy artykułów

Munin Szaman

Życie wobec śmierci

Śmierć to ciężki temat. Wolimy często nie mówić o nim i nie myśleć. Odbiera ona człowiekowi istnienie – tak się to na ogół rozumie. Śmierć po prostu cię zabija. I nie ma – dla “przeciętnego” człowieka – żadnych informacji, które świadczyłyby za odwrotnym obrotem spraw.
Świat, który nas otacza jest tym, co znamy i kochamy. W śmierci umiera on dla nas. Tak to rozumiemy. Opuszczamy znaną sobie rzeczywistość i bliskich. Dokąd zmierzamy?
Czy człowiek siedzący tylko za biurkiem i liczący pieniądze może znać odpowiedź na to pytanie? Czy znają je ci, którzy odprawiają jedynie modły w chłodnych, świątynnych budowlach?
Kto może znać prawdę?
Jak często zadajemy sobie takie pytania? Zdaje się, że na ogół śmierć w ogólne nas nie interesuje. Czujemy się kompetentni, kiedy rozmawiamy o życiu, o jakiejś jego sferze, ale co do śmierci milkniemy jak groby.
A kiedy ktoś coś mówi, nie przyjmujemy tego, uważamy, że bredzi. Założyliśmy, że o tym nic nikomu nie może być wiadomo. Znakiem tego wszyscy, którzy cokolwiek na ten temat choć wspomną, są szarlatanami, fałszywymi guru czy pomyleńcami.
W obliczu śmierci nasze życie to absurd – takiej śmierci, jak ją na ogół pojmujemy, że śmierć jest ostatecznym końcem naszego bytu.
Czy można cieszyć się z absurdu? Wątpię. Dlatego gdzieniegdzie przenika nasz smutek i trwoga w stosunku do “wielkiej zagadki”, co do której ludzie są z reguły pesymistyczni.
Mówcie i piszcie co chcecie, ale dopóki nie znacie prawdy, nie możecie być w życiu szczęśliwi. Nasza inteligencja nam na to nie pozwala. Wiesz, że umrzesz ale nie wiesz dokąd zmierzasz. Lęk przed śmiercią i zanikiem podkopuje fundamenty twojego życia.
Źródłem tego lęku jest niewiedza, z łaciny “ignorantia”.
Niech politycy, działacze społeczni i wszyscy inni reformatorzy robią co chcą, ale nie uda im się uszczęśliwić ludzkości. Dopóki istnieje niewiedza, istnieje też lęk. Dezorientacja. Poczucie widomego absurdu życia.
Co możemy z tym zrobić?
IKE, czyli Świadomość, pierwsza zasada Huny. Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha.
===
Uzdrowienie sfery pieniędzy, związku, ciała i psychiki, relacji towarzyskich i rodzinnych oraz duchowej ścieżki! Bezpłatne diagnozy ze zdjęcia. Metody huny wg Serge’a Kahili Kinga na odległość, muninszaman.blogspot.com.

 
Munin Szaman - zdjęcie
  Munin Szaman:

Polecamy następujące produkty:

Inteligencja duchowa
Khalil A. Khavari
W kręgu aniołów
David Lawson
Intuicja
Penney Peirce