Wróć do listy artykułów

Munin Szaman

Uporządkuj swoje życie

Planowanie to dziedzina, która wielu osobom wyda się sztuczna. Sam tak sądziłem. Ale przecież sztuczne rzeczy pomagają nam w życiu. Komputer, na którym piszę ten tekst jest sztuczny. To, co sztuczne może stać się narzędziem naszego niesztucznego ducha – pod warunkiem oczywiście, że go zaangażujemy.
Planowanie może niezwykle ułatwić twoje życie i uskutecznić twoje działanie. Marnujemy ogrom czasu i energii na zastanawianie się nad tym, co zrobić, gdy nie mamy określonego planu działania.
Wykonujemy wiele przypadkowych czynności odciągając w czasie realizację zadań, które nie cierpią zwłoki.
Innym błędem jest to, że rzeczy najbardziej wymagające i najistotniejsze odkładamy na sam koniec, zaczynając swój dzień od rozrywki (a powinno być dla naszego własnego dobra odwrotnie).
Gdy uporządkujesz swój plan na kartce lub w programie komputerowym, zdobędziesz iście magiczną władzę nad swoim życiem. Przestaniesz się martwić o mnóstwo niepotrzebnych rzeczy czy o swoją tzw. przyszłość.
Doświadczysz, że twój los jest w twoich rękach. Może nie wyprodukowałeś papieru czy komputerowego organizera, ale to ty stawiasz cele, ty decydujesz jakimi środkami je osiągniesz i w końcu ty poruszasz się w obranym przez siebie kierunku. Jednym zdaniem: ty tu RZĄDZISZ.
I jest to wspaniała perspektywa patrzenia na wszystko, na wszystkie swoje problemy, które dzięki zaangażowanemu planowaniu możesz zmienić w wyzwania.
Dopasuj technikę planowania do swoich preferencji, nie podążaj za nikim na ślepo. Dzisiaj znajdziesz wiele w Internecie. Są jak wspomniałem programy, które ci w tym pomogą: kalendarze itd.
Chodzi o to, że zachęcam cię do zrobienia tego kroku, jeśli jeszcze go nie wykonałeś – do zorganizowania się. Dzięki planowaniu i realizowaniu tego, co zaplanowałeś nauczysz się samodyscypliny. Ta umiejętność przyda ci się we wszystkim, co robisz, w każdej sferze, jest ona również nieodzownym elementem każdego trwałego sukcesu.
Jak przykładowo planować? Zachęcam by połączyć planowanie z Huną. Jak? Poprzez wykonywanie praktyki “zaklinania Akua lani”, której skróconą formę podaję: zrób cztery głębsze oddechy i potem na wydechu powiedz: “by zaplanować swój dzień jestem otwarty na odebranie przewodnictwa ze strony mojego ducha”. Możesz kilkakrotnie powtórzyć podczas kolejnych wydechów “jestem otwarty na odbiór”. Wprowadź się w stan odbioru a inspiracje przyjdą.
Następnie wypisz to, co przychodzi ci do głowy by robić to dzisiejszego dnia. Zrób to w słupku, jedno zdanie pod drugim. Wybierz najistotniejsze zadania i wykonuj je na samym początku (możesz określić je jako “A” i dodając numery “1”, “2”, np. wpisując “A-1” przed zdaniem opisującym planowane zadanie). Potem przejdź do mniej istotnych (kategoria “B” i ponumerowana analogicznie jak poprzednia).
A – Kategoria rzeczy najistotniejszych, których niewykonanie wiąże się z poważnymi konsekwencjami.
B – Kategoria rzeczy ważnych, ale mniej niż te najistotniejsze, ich niewykonanie przyniesie ujemne konsekwencje, ale nie tak duże.
C – Kategoria dość mało ważnych, jak rozrywka, lektura, bez których możesz się obejść, choć posiadają one pewną wartość.
D – Kategoria rzeczy, które możesz dać komuś innemu do wykonania (np. w pracy albo w domu).
E – Kategoria aktualnie nieważnych rzeczy, z których możesz bez konsekwencji zrezygnować.
Jeśli masz coś do wykonania o konkretnej godzinie, oznacz wagę tego a po wykonaniu poprzedzającego to zadania, gdy masz jeszcze czas zajmij się kolejnym z tej czy następnej kategorii).
Gdy pojawi się jakiś nowy pomysł, dopisz go do planu i określ jego chronologię, czyli kategorię.
I pamiętaj by robić niezbędne przerwy między czynnościami, aby odpocząć. Możesz w tym czasie zrobić kilka ćwiczeń fizycznych, relaksacyjnych np. z Qigong, TaiChi czy Hatha-Jogi.
To, co zechcesz danego dnia zrobić, zależy od ciebie i twojej kreatywności. Po jakimś czasie planowanie stanie się twoją pasją, ponieważ zaczniesz odkrywać siebie jako twórcę swojego życia. Plan będzie inspirował cię do robienia czegoś konstruktywnego, ważnego i pasjonującego w chwili obecnej.
Oczywiście pamiętaj by mieć plan, ale trzymać go w kieszeni – życie może nas zaskoczyć i potrzebujemy być elastyczni.
===
Uzdrowienie sfery pieniędzy, związku, ciała i psychiki, relacji towarzyskich i rodzinnych oraz duchowej ścieżki! Bezpłatne diagnozy ze zdjęcia. Metody huny wg Serge’a Kahili Kinga na odległość, kursy i warsztaty: http://www.muninszaman.blogspot.com

 
Munin Szaman - zdjęcie
  Munin Szaman:

Polecamy następujące produkty:

Odczytywanie aury
Richard Webster
Energia pieniędzy
Stuart Wilde
Widzieć bez okularów
Marilyn B. Rosanes-Berrett
Mudry i gesty leczące
Emma Gonikman